Türkiye’nin ilk milli ve yerli hava savunma füze sistemi olan HİSAR-A, yüksek hızlı hedef uçağı uzak menzilde başarıyla imha etti. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, “Seri üretime geçiliyor. Hayırlı olsun.” dedi.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “SSB yönetiminde ASELSAN ve ROKETSAN tarafından milli ve yerli olarak geliştirilen HİSAR-A Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi, yapılan nihâi sistem testlerinde hedefi %100 başarıyla imha etti. Seri üretime geçiliyor. Hayırlı olsun.” ifadelerini kullandı.

HİSAR Hava Savunma Füze sistemi; askeri üs, liman, tesis ve birliklerin hava tehditlerinden korunması amacı ile sabit ve döner kanatlı uçaklara, seyir füzelerine, havadan karaya atılan füzelere ve insansız hava araçlarına karşı kullanılan hava savunma sistemidir.

HİSAR Füzeleri, aile bütünlüğü içinde modüler yapıda, farklı platform entegrasyonlarına, değişen atış kontrol ve komuta kontrol altyapılarına uyumlu şekilde tasarlanmıştır.

HİSAR sistemlerinde Alçak İrtifa Füzesi ve orta İrtifa Füzesi olmak üzere iki tip füze kullanılıyor. Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi, (HİSAR-A)  hareket halindeki birliklerin hava savunmasını sağlamak amacıyla 15 km menzile kadar etkili olacak şekilde tasarlandı.

HİSAR-A; Kundağı Motorlu Otonom Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi, Füze Fırlatma Sistemi (FFS), Alçak İrtifa Füzesi ve Füze Taşıma ve Yükleme Sisteminden oluşuyor.

HİSAR sistemlerinin en önemli unsurlardan biri olan füze geliştirme faaliyetini ise ROKETSAN yürütüyor. HİSAR projesindeki diğer çözüm ortakları arasında; FNSS, Koluman, METEKSAN, Savronik, SDT, TÜBİTAK SAGE ve YALTES başta olmak üzere, yüzün üzerinde yerli kurum ve kuruluş bulunuyor.

Kaynak: SSB, ASELSAN, ROKETSAN, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here