ABD’nin doğu kıyısında bulunan HMS Queen Elizabeth uçak gemisinde, F-35B savaş uçaklarının operasyonel testleri icra ediliyor.

Donama yetkilileri uzun yıllardan bu yanan planlanan ‘Uçak Gemisi Görev Gücü’ oluşturma çabalarında bu testler bir kilometre taşı olduğunu söyledi.

İcra edilen testlerde ABD Deniz Kuvvetleri ve ABD Deniz Piyadeleri İngiliz donanmasına destek veriyor. ABD’nin Edwards Hava Kuvvetleri Üssü’nde bulunan 17. Test ve Değerlendirme Filosu testlere katılıyor.

Uçak gemisi ile uçak personelinin uyumlu çalışması için ‘uçtan uca’ test edildiğine belirten Savunma Bakanlığı yetkilileri, testlerde görev planlaması, uçağın silahlarının yüklenmesi ve uçuş görevleri ile ilgili bilgi alışverişi yapıldığını belirtti.

HMS Queen Elizabeth uçak gemisinden oluşturulan görev gücünde, hava savunma fırkateyni Tip-45 destroyer HMS Dragon, Denizaltı Savunma Harp kabiliyeti bulunan Tip-23 HMS Northumberland fırkateyni ve ikmal tankeri RFA Tideforce bulunuyor. Ayrıca Merliyn helikopterlerinin bulunduğu 814, 820 ve 845 Deniz hava filosu, Kraliyet Deniz Piyadelerinin Lima komanda biriliği de görev yapıyor.

İngiltere donanması Uçak Gemisi Görev Gücü‘nün 2020 sonlarında ilk operasyonel yeteneğe sahip olması beklenirken, F-35 uçaklarının bulunduğu 617.Filonun ise 2021 yılında operasyonel olması planlanıyor.

Kaynak: ukdefencejournal,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here