Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO), Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nü (SHGM) “sivil havacılık otoritesi” olarak tanıdı.

Türk sivil havacılığı için tarihi bir öneme sahip olan bu karar ile başta Hürkuş olmak üzere tüm hava araçları artık NATO üyesi ülkelerde kullanılabilecek.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu bu gelişmeyi “tarihi bir adım” olarak nitelendirdi. Genel Müdürlüğü tarafından onaylı Hürkuş, NATO üyesi olan ülkelerin ordularında askeri amaçla kullanılabilecek.

SHGM’nin onaylı sivil havacılık otoritesi olarak tanınması ile SHGM tarafından tip sertifikası verilmiş hava araçları, ekipman ve parçalarının uçuşa elverişliliklerinin NATO bünyesinde kabul görmesi sağlanacak.Türkiye’deki sivil operatörlerin ve NATO’ya hizmet sağlayıcıların uçuşa elverişlilik faaliyetlerinin NATO adına SHGM tarafından denetim ve yetkilendirilmesi söz konusu olacak.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.(TUSAŞ) tarafından geliştirilen T625 Gökbey helikopterinin tasarım ve test faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi amacıyla, daha önce Hürkuş projesi kapsamında sabit kanat hava araçları için verilmiş olan Onay kapsamı “Büyük Döner Kanatlı Hava Araçları” da kapsayacak şekilde genişletilerek, Tasarım Organizasyonu Onay Belgesi Haziran’da tören ile verilmişti.

Önümüzdeki dönemde Gökbey’in de onay alması bekleniyor. Ayrıca ileride SHGM’den onay alacak tüm hava araçları ve İHA’lar da bu kapsamda değerlendirilecek.

Kaynak: SHGM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here