Makine ve Kimya Endüstrisi A.Ş.(MKE) tarafından geliştirilen 76/62mm Deniz Topu karadaki ilk test atış başarıyla gerçekleştirildi.

MKE’nin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, ” Mustafa Kemal Atatürk’ün “Zafer, zafer benimdir diyebilenindir” sözünden esinlendik, Cumhurbaşkanımızın “yapılamaz denileni yapın” talimatıyla yola çıktık, YAPTIK! Bağımsız ve güçlü Türkiye için çalışıyoruz. “ ifadeleri yer aldı.

MKE Genel Müdürü Yasin AKDERE, ” Milli deniz topu projesinin, dün itibari ile kalibrasyon atışlarına başlamış olduk. Tekli atışlardan sonra seri atışlarıda gerçekleştirdik.Her şey planlandığının önünde gidiyor. Çok kısa bir süre sonra ürünümüzü gemimize monte ederek su sütündeki testleride tamamlayıp, hızlı bir şekilde Deniz Kuvvetlerimizin envanterine katmak öncelikli hedefimiz.” diye konuştu.

127mm deniz topunu projesini başlattıklarını belirten Akdere, ” Bir sene gibi bir çalışmanın ardından envantere katmak hedeflerimizin arasında yer almaktadır. “ dedi.

76mm 62 kalibre Deniz Topu MKE Ana Yükleniciliğinde 3 özel sektör firmasının desteği ile geliştiriliyor.MKE namlu ve namlu ceketinden sorumlu olurken, özel sektör firmaları ise toptaki mekanizma ve kontrol sistemlerinin geliştirilmesi ve üretiminden sorumlu olacak.

Yerli 76/62mm Deniz Topunun, İtalyan ürüne kıyasla daha çeşitli mühimmat atabilmesi, özel tapalı mermileri kullanabilmesi ve dijital kontrole imkan sunan elektro-mekanik yapısı gibi özellikleri ile öne çıkıyor.Sistemin hem servo, hem de hidrolik kontrol kabiliyetine yani hibrit kontrollü olacak şekilde tasarlandığı, bu sayede topun her fonksiyonu gemideki Savaş Harekat Merkezi (SHM)’ndeki operatör konsolu vasıtasıyla kullanılabilecek.

İtalya tarafından üretilen 76mm Deniz Topunun parası ödense bile şirket 24 ay sonrası için teslimat tarihi veriyordu. Teslimat günü geldiğinde müşteriye AB ambargosu nedeniyle topu teslim edemeyeceğini söyleniyordu. Bunu üzerine 76mm 62 kalibre Deniz Topu projesine başlandığı belirtildi.

76mm/62 kalibre Deniz Topu özellikleri şöyle:

  • Menzil: 16km
  • Namlu çapı: 76mm, boyu 4.700 mm.
  • Su soğutma sistemli namlu.
  • Atım hızı: Max. 80 atım/dk.
  • Mühimmatsız ağırlık: 7.500 kg.
  • Mühimmatlı ağırlık: 8.500 kg.
  • Kapasite: 70 mühimmat, döner cephanelik

Kaynak: MKE

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here