Hellenic Defence Systems (HDS) ve Fransız firması Nexter, Yunan Ordusu’nun (IFV) Piyade Savaş Aracı talebini karşılamak için stratejik işbirliği kurdu.

İki şirket tarafından önerilen bir çözüm olan Philoctetes, ilk olarak Temmuz 2021’de Atina’daki DEFEA fuarında sergilenmişti.

VBCI-2 808 Philoctetes aracı, 40 mm CTAS topu ve MBDA MMP orta menzilli füze fırlatıcısı olan iki kişilik Nexter T40 kulesine sahiptir. Birden fazla varyantı olan araç, APC, komuta merkezi, 120 mm havan, medevac (Tıbbi Müdahele) ve araç kurtarma gibi görevlerde kullanılabilecek.

VBCI (Zırhlı Piyade Savaş Aracı), AMX-10P’nin yerini alması planlanan bir Fransız piyade savaş aracıdır. İlk olarak 2008’de Fransız Ordusunda envantere girmeye başlayan araçlardan 2010 yılına kadar 630 adet sipariş verildi. VBCI’nin 8 tekerlekli konfigürasyonu paletli araçtan daha konforlu ve daha ucuzdur. Fransız ordusu bu araçları Leclerc tankını desteklemek için kullanmaktadır.

VBCI 2, yeni bir motor (600 hp Volvo D13 turboşarjlı dizel motor), yeni klima ve ihracat satışları için tasarlanmış yeni görüş kameraları ile donatılmış bir versiyondur. Daha büyük ve 8 tekerlekli prototipi 32 ton ağırlığında T40 iki kişilik tarete (40 mm top) sahiptir.

Araçta kullanılan 40 mm CTAS (Case Teleskoplu Silah Sistemi) topu, Nexter ve BAE Systems arasında %50/50 oranında ortak bir girişim tarafından üretilmektedir. Silah ve mühimmat deposu için gerekli alan açısından bu tarz, araçlara önemli avantajlar sunuyor. Fakat denenmemiş yeni bir mimariyi kullanma kararı eleştirilere sebep oldu. Fransız Ordusu zırhlı keşif aracı EBRC Jaguar’da kullanılmak üzere CT40 40mm topu satın aldı. İngiltere’de Ajax ve WCSP programları da bu topu kullanmayı zorunlu kılmıştı.

MMP Missile Moyenne Portée (Orta Menzilli Füze), Fransızlar tarafından geliştirilen, insan tarafından taşınabilir, ağ özellikli bir tanksavar güdümlü (ATGM) füzedir. Ateşle ve unut, Man In The Loop çalışma modları yanı sıra, görüş hattında olmayan başlatma sonrası Kilitleme özelliği (NLOS) hedef belirlemeye imkanına sahiptir. Füzede kompozit ve reaktif zırhı delebilen tandem savaş başlığı kullanır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here