Filipinler Savunma Bakanlığı arasında imzalanan Devletten Devlete (G2G) Uluslararası Anlaşma kapsamında ihraç edilen 6 ATAK helikopterin ilk 2’si Filipinler ‘de düzenlenen tören ile Flipinler Ordusuna teslim edildi.

Törene katılan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ” BU GURUR HEPİMİZİN “ ifadelerini kullandı.

Demir törende yaptığı konuşmada, “İki ülke arasındaki yakın ilişkilerimizi yeni bir ufka taşıyoruz” dedi.

ATAK helikopterinin sınıfının en iyilerinden biri olduğunu vurgulayan Demir, şunları söyledi: “Türk savunma sanayisinin geliştirilmesi Filipinler gibi dost ülkelere de bir davettir. Birlikte birçok başarıya imza atabiliriz.”

Demir, Türkiye’nin Filipin Silahlı Kuvvetleri’ne teçhizat ve eğitim anlamında katkı sağlamaya hazır olduğunu da kaydetti.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) geçtiğimiz yıl Filipin Hava Kuvvetleri ile imzaladığı T129 ATAK Helikopteri ihracatında ilk teslimat 8 Mart 2022 tarihinde gerçekleştirdi. İki adet yapılan teslimatta T129 ATAK Helikopteri’nin yanı sıra yedek parça ve yer destek cihazlarının da sevkiyatı başarıyla tamamlandı.

Ankara Kahramankazan yerleşkesinden kalkan iki adet A400M uçağına konulan iki adet T129 ATAK Helikopteri, başarılı bir şekilde Filipinler’e ulaştı.

İkinci teslimat paketinin sözleşme kapsamında 2023 yılında gerçekleştirilmesi planlanırken, 2022 yılında teslimatın gerçekleştirilmesi için çalışmalarına devam ediyor.

Lojistik faaliyetleri kapsamında yedek parça, yer destek cihazı gibi desteklerin sağlanacağı ihracat paketinde bakım personellerinin eğitimleri, sahada teknik destek personelinin görev alması gibi detaylar da yer alıyor. Bugüne kadar eğitim kapsamında 4 pilot ve 19 teknisyenin eğitimleri tamamlanırken, toplamda 13 pilot eğitim görecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here