ABD Dışişleri Bakanlığı Türkiye’ye F-16 satışına ilişkin ABD Kongresi’ne mektup gönderdi.

Mektupta, Türkiye’ye F-16 satışının ABD çıkarlarıyla uyumlu olacağı ve NATO’nun uzun vadeli planlarına hizmet deceği belirtildi.

Türkiye, Ekim ayında ABD’den Lockheed Martin yapımı 40 adet F-16 V Blok 70/72 savaş uçağı ve 80’e yakın modernizasyon kiti satın alması talebinde bulunmuştu.

Washington, şu ana kadar standart silah satış sürecine geçmesi gerektiğini söyleyerek, satışla ilgili herhangi bir görüş belirtmekten kaçındı.

Mektup, satış için herhangi bir güvence veya zaman çizelgesi sunmazken, Ankara’nın Rus S-400 sistemlerini satın almasının ardından Washington’un cezai eylemleri kapsamında “ödenen önemli bir bedel” olduğu da vurgulanıyor.

Milyarlarca dolar değerindeki muhtemel anlaşmaya dair başvurunun, sürecin birinci basamağı olarak kabul edilen, ABD Dış Askeri Satışlar aşamasındaydı. Satış ABD Dışişleri Bakanlığı ve ABD Kongresi tarafından onay alması durumunda gerçekleşecek.

Ankara, daha önce ABD’li savunma şirketi Lockheed Martin’den 100 adet F-35 sipariş etmiş ancak S-400 krizi nedeniyle 2019’da F-35 programından çıkarılmıştı.

Lockheed Martin F-16V Blok 70/72 uçağı dünyanın önde gelen 4’üncü nesil ‘çok rollü’ avcı uçağı olarak gösteriliyor. Öne çıkan özellikleri arasında ‘beşinci nesil radar’ olarak tanımlanan Northrop Grumman’ın (AESA) -AN / APG-83 radarı bulunmaktadır. Yeni nesil gelişmiş silahların kullanılmasına imkan sunan radar geniş arazide yüksek çözünürlükte haritalama sağlıyor. Aynı anda bir çok hava ve kara hedefi radar tarafından takip edilebiliyor.İşlem hızı yüksek olan radar geniş alanı tarayarak küçük hedefler iyi takip edilebiliyor.

Yeni F-16’larda Dijital Uçuş Kontrol Bilgisayarı geliştirilecek. Ayrıca yolcu uçaklarında olduğu gibi Otomatik Yer Çarpışma Uyarı Sistemi (AGCAS) da uçaklara takılacak. Bu sayede kaza oranlarının da azaltılması ön gürülüyor.

NOT: C Savunma Dergisi‘nin 10’uncu sayısında F-16 V Blok 70/72 savaş uçağı hakkında detaylı haberi okuyabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here