Hindistan’ın Cochin Tersanesi (CSL) yerli imkanlar ile inşa ettiği Vikrant uçak gemisini Hindistan Donanması’na teslim etti.

Vikrant uçak gemisi Ağustos 2021 ile Temmuz 2022 arasında gerçekleştirilen kapsamlı deniz denemelerinden geçti. Yakın zamanda deniz denemelerinin dördüncü aşaması tamamlandı.

Deniz denemeleri kapsamında ana tahrik, silah ve sensörler, gövde, yardımcı ekipman ve havacılık tesisleri dahil olmak üzere geminin performansı değerlendirildi.

Gemi hizmete girdikten sonra, Kamov-31, MIG-29K savaş uçakları, MH-60R çok amaçlı helikopterler, hafif savaş uçakları (LCA) dahil olmak üzere 30 uçaktan oluşan bir hava kanadını çalıştırabilecek.

Hindistan Deniz Kuvvetleri Deniz Tasarım Müdürlüğü (DND) tarafından tasarlanan 262m uzunluğundaki Vikrant uçak gemisi yaklaşık 45.000 ton deplasmana sahip.

Vikrant 2013 yılında denize indirilen gemi, tahmini maliyeti 2,52 milyar ABD Doları) olan üç farklı aşamada geliştirildi. Gemi inşasında yaklaşık %76 yerli içerikten oluşuyor.

Hindistan’ın yerli uçağı ‘Tejas-MK1’ uçak gemisine ilk iniş ve kalkışı başarıyla gerçekleştirdi

Hindistan’ın yerli imkanlar ile geliştirdiği Hafif Savaş Uçağı (LCA-N) Tejas-MK1 uçağını uçak gemilerinde kullanmayı planlıyor. Hint donanması Ocak 2021’de uçak gemisi INS Vikramaditya’ya Tejas-MK1 uçağı başarılı iniş- kalkış gerçekleştirdi.

Askeri uzmanlar (LCA-N) Tejas MK1 uçağının uçak gemisi güvertesine başarılı inişin ardından, Hindistanın çift motorlu uçak gemisi tabanlı yerli bir savaş uçağının geliştirilmesi yolunu açıldığını söylüyor.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Türkiye’nin benzer özelliklere sahip HÜRJETİ TUSAŞ’la konuştuklarını, uçak gemisi platformlarında kullanabilir miyiz konusu üzerinde çalıştıklarını açıklamıştı.

Hint Donanması MH60R helikopterleri teslim almaya başladı

Sikorsky helikopterler nihayet Hint Donanması’nda envantere girmeye başladı. MH60R helikopterleri 28 Temmuz’da Cochin Uluslararası Havalimanı’na indi.

MH60R helikopterleri 28 Temmuz’da Cochin Uluslararası Havalimanında teslim alındı.
Kaynak: aviation-defence-universe

ABD Hükümeti ile Hindistan arasında 24 MH 60R çok amaçlı helikopter alımı için bir Teklif ve Kabul Mektubu (LoA), Şubat 2020’de imzalanmıştı.

ABD’de 2021’de teslim edilen ilk üç MH 60R Hindistan Donanması mürettebatını eğitmek için kullanılıyordu. Bu helikopterlerde iki tanesi 28 Temmuz’da Hindistan’da Cochin Uluslararası Havalimanında teslim alında. Üçüncü helikopterin 22 Ağustos’ta teslim edilmesi planlanıyor.

MH 60R helikopterleri denizaltı karşıtı savaş, yüzey karşıtı savaş, muharebe arama ve kurtarma, ikmal ve havadan mayın karşı önlemler gibi görevlerde kullanılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here