Sırbistan-Kosova sınırında gerginlik yaşanıyor. Ülkenin kuzeyinde Sırbistan ile olan sınır geçişleri kapatıldı. Kosova’da siren sesleri duyuldu.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Kosova’daki Sırpların daha fazla zulme tolerans göstermeyeceğini belirtti. Vucic, halka sesleniş konuşmasında, Kosova yönetiminin ülkenin kuzeyinde yaşayan Kosovalı Sırplara bu gece saldırmayı planladığını belirterek, “Kosovalı Sırplar, daha fazla zulme tahammül etmeyecek.” ifadesini kullandı.

Kosovalı Sırplardan, Arnavutlara yönelik bir saldırı ya da kışkırtma olmayacağı yönünde söz aldığına işaret eden Vucic, bu durumun, “Arnavutların yaptıklarından bağımsız olarak değişmeyeceğini”, ancak Sırpların da kendi evlerini koruyacaklarını kaydetti.

Vucic, “Biz barışı arayacağız ama söyleyemeliyim ki teslim olmayacağız. Sırplara zulmetmeye, Sırplarla alay etmeye, Sırpları öldürmeye kalkarlarsa Sırbistan kazanacak.” şeklinde konuştu.

Kosova Başbakanı Kurti, “Önümüzdeki saatler, günler ve haftalar zorlu geçebilir.” ifadelerini kullandı.

Kosova Başbakanı Albin Kurti, yayınladığı bir video mesajda halkı provokasyonlara ve dezenformasyonlara karşı uyarırken, gerilimin tırmanmasından Sırbistan’ı sorumlu tuttu.

Kosova Başbakanı Albin Kurti, ülkenin kuzeyindeki olaylar nedeniyle Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile Kosova Hükümeti Kosova Ofisi Direktörü Petar Petkovic’i suçladı.

Başbakan Kurti konuşmasına şöyle devam etti: “Önümüzdeki saatler, günler ve haftalar zorlu ve sorunlu geçebilir. Çok iyi tanıdığımız Sırp ulusal-şovenizmi ile karşı karşıyayız. Vatandaş olarak sizler ve demokratik Cumhuriyetimiz için gece gündüz çalışacağız, görevlerimizin başında olacağız. Ve hep birlikte, ülkenin her köşesinde kanun ve düzeni sağlamayı başaracağız.”

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Priştine yönetimini ve arkasında duran ABD ve Avrupa Birliği’ni (AB), Kosovalı Sırplara yönelik provokasyonlara son verme ve haklarına saygı duyma çağrısında bulundu.

Çavuşoğlu, Sırbistan ve Kosova Dışişleri Bakanlarıyla telefonda görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Sırbistan ve Kosova sınırındaki gerilim nedeniyle Sırbistan Dışişleri Bakanı Nikola Selakoviç ve Kosova Dışişleri Bakanı Donika Gervalla Schwarz ile görüştüğü kaydedildi.

Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, ” Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sırbistan ve Kosova sınırındaki gerilim nedeniyle Sırbistan Dışişleri Bakanı Nikola Selakoviç ve Kosova Dışişleri Bakanı Donika Gervalla Schwarz ile bugün (31 Temmuz) ayrı ayrı birer telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Bakan Çavuşoğlu muhataplarına, Türkiye’nin Balkanların barış ve istikrarına daima önem verdiğini, bölgede yeni gerilimler yaşanmasının kimsenin yararına olmadığını, sağduyunun hakim kılınması gerektiğini ve gerilimi azaltmak için üzerimize düşeni yapmaya hazır olduğumuzu iletmiştir.” ifadeleri yer aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here