Hindistan Hükümeti İsrail’den 1 milyar dolar değerinde iki adet Phalcon havadan uyarı ve kontrol sistemi (AWACS) satın alınmasının onay aşamasında olduğunu açıkladı.

İsrail’den iki AWACS siparişi, Hindistan ile Çin arasından yüksek rakımlı doğu Ladakh yaşanan gerilimin ardından geldi. Hindistan Hava Kuvvetleri (IAF) hali hazırda üç Phalcon AWACS sistemi kullanıyor. Siparişin tamalamasıyla ülkenin hava savunma mekanizması önemli derecede artacak.

Hükümet kaynaklarına dayandırılan haberlerde, “İki Phalcon AWACS için onay süreci son aşamaya yaklaşıyor” ifadeleri kullanıldı. Önerinin Kabine Güvenlik Komitesi’nin (CCS) bir sonraki toplantısında tartışılıp onaylanmasının beklendiği belirtildi.

AWACS sistemi Rus Illyushin-76 nakliye uçağına monte ediliyor. Sistem düşman uçaklarını, düşman füzelerini, birliklerin sınır ötesi hareketlerini bölge sınırlarını geçmeden izleme yeteneğine sahip.

Hindistan Hava Kuvvetleri, (IAF) Savunma Araştırma ve Geliştirme Örgütü (DRDO) tarafından yerli imkanlar ile geliştirilen iki havadan erken Uyarı ve kontrol (AEW & C) sistemini işletmektedir. Hindistan’ın Pakistan’a gerçekleştirdiği Balakot hava saldırılarına Pakistan Hava Kuvvetleri’nin verdiği tepkiden sonra, hava savunma mekanizmalarındaki boşlukları doldurmak için IAF Hindistan hükümetine iki Phalcon AWACS sisteminin daha tedarik edilmesini hızlandırmasını istemişti.

Pakistan Hava Kuvvetleri’nin Hindistan’dan daha fazla AWACS sistemine sahip olduğu belirtiliyor.

Hindistan Hava Savunma sistemini daha da geliştirmek için Ekim 2018’de ABD başkanı Trump’un tepkilerine rağmen Rusya ile 5 adet S-400 hava savunma füze sistemi satın almak için 5 milyar dolarlık anlaşma imzalamıştı. Geçen yıl füze sistemleri için Hindistan Rusya’ya yaklaşık 800 milyon dolarlık ilk ödeme dilimini yaptı.

Ayrıca Hindistan devleti tarafından işletilen havacılık firması Hindustan Aeronautics Ltd (HAL) ve Hindistan-Rusya ortak girişimi olan BrahMos Aerospace Pvt Ltd (BAPL), Brahmos süpersonik seyir füzelerini 40’tan fazla Sukhoi savaş uçağına entegre ediyor.

Kaynak: Mint, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here