Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Fransız yapımı 18 adet Dassault Rafale savaş uçağının derhal alınacağını açıkladı.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Selanik Uluslararası Fuarı’nın açılışı törenindeki konuşmasındada Yunanistan Silahlı Kuvvetleri’nin caydırıcılık gücünün artırılacağını söyledi.

10 milyar euro düzeyinde olacağı belirtilen 10 yıllık silahlanma programı kapsamında; 18 adet Dassault Rafale savaş uçağı, 4 FREMM sınıfı fırkateyn, 4 MH-60R deniz helikopteri ve denizaltılar için ağır torpido alımı, 4 MEKO 200HN Hydra firkateynin modernizasyonu gerçekleştirilecek.

Yunanistan Avrupa Karakol Korvet (EPC) projesine İtalya, Fransa ve İspanya birlikte katılıyor. Ülkelerin ihtiyaçlarına göre modüler bir yapıda inşa edilecek olan korvet, donanmaların devriye ve gözetim görevlerinin yanısıra denizaltı savaşı ve yüzey savaşlarında da ikinci kademe görev yapabilecek.

Geçen yıl ABD Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan’a MH-60R çok rollü deniz helikopterin satışına onay verdiğini açıklamıştı. Yunanistan Donanması APS-l 53 (V) çok modlu radarlar, düşük frekanslı sonar sistemleri (ALFS) ve AN / AAS-44C (V) çok spektrumlu hedefleme sistemleriyle donatılmış helikopterlere sahip olacak.

MH-60R çok rollü deniz helikopteri Yunanistan Deniz Kuvvetleri’ne yüzey karşıtı ve denizaltı karşıtı savaş görevlerini gerçekleştirme imkanı verecek. Ayırca ikincil görev olarak dikey ikmal, arama kurtarma ve muharebe irtibatı görevlerini icra edecek.

Yunanistan Deniz Kuvvetleri’nde 11 adet Sikorsky S-70B bulunmaktadır. Yeni alınacak MH-60R helikopterleri, envanterde bulunan AB 212 Denizaltı Savunma Harbi helikopterinin yerine alması bekleniyor.

Yunan Donanmasında ve Hava Kuvvetlerinde görev yapan P-3B Orion deniz devriye uçaklarının modernize edilmiş ilk uçağını Mayıs 2019’da teslim almıştı.

Yunan Silahlı Kuvvetlerinde 1992’den bu yana beş P-3B Orion uçağı görev yapıyor. Atina yakınlarındaki Elefsis Hava Üssünde 353 Filo’da görev yapan uçaklar, modernizasyonu önerilen yarı ömür bakımı (Mid Life Upgrades) (MLU) için bu üsste bekliyorlardı.

ABD ordusunun ihtiyaç fazlası 70 adet Bell Helikopter Textron imalatı OH-58D Kiowa Warrior ( Kızılderili kabilesi savaşçısı)silahlı keşif/gözetleme helikopteri Yunanistana teslim edilmişti.Helikopterlerin 24’ü eğitim, 10’u yedek parça geri kalan 36 adedi de operasyonel kullanılacak.Helikopterlerin operasyonel hale getirilmesi için ( yedek parça tedariki ve eğitim) 44 Milyon Euroluk proje gerçekleştirilecek.

Ayrıca Yunanistan Hava Kuvvetleri’nin 84 adet F-16 uçağın modernizasyon sözleşmesini 997 milyon dolara Lockheed Martin firması almıştı.Uçakların Haziran 2027 yılına kadar teslim edilmesi planlanıyor. Yunanistan’ın F-16 uçakları Lockheed Martin’in en gelişmiş versiyonu F-16V (Viper) uçaklarına yükseltilecek.

Yunan medyasında çıkan haberlerde,  F-16 modernizasyonuna ek olarak yeni nesil savaş uçağı F-35’in alımını değerlendirildiği yazılmıştı.

Kaynak: Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here