Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığının amfibi zırhlı araç ihtiyacını karşılamak için, FNSS tarafınadan yürütülen Zırhlı Amfibi Hücum Araçları (ZAHA) projesinin ilk prototipin ‘kendini düzeltme’ testi başarıyla tamamlandı.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, “ Amfibi deniz piyademizin ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak geliştirilen Zırhlı Amfibi Hücum Aracı – #ZAHA‘nın mühendislik doğrulama faaliyetlerinde önemli bir aşama olan kendini düzeltme testi başarıyla tamamlandı” ifadelerini kullandı.

Açıklamanın devamında, “ZAHA’lar zorlu hava koşullarında denizde alabora olması durumunda, içerisinde bulunan mürettebata zarar vermeden ve ilave bir sistem kullanmadan kendini döndürme özelliğine sahip. Bu test ile doğrulama faaliyetleri tamamlandı ve artık kalifikasyon testlerine başlanıyor.” dedi.

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığının amfibi zırhlı araç ihtiyacını karşılamak için, SSB’nin tedarik faaliyetlerini yürüttüğü ZAHA projesi kapsamında FNSS, 23 adedi personel taşıyıcı, iki adedi komuta kontrol aracı ve iki adedi de kurtarma aracı olmak üzere, toplam 27 adet araç teslim edilecek.

Zırhlı Amfibi Hücum Aracı ZAHA, Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD) TCG Anadolu ile taşınacak ve kıyıya gerçekleşecek zırhlı amfibi hücumu sağlayacak.

Zırhlı amfibi hücum araçları, amfibi harekâtta; hem birliklerin kıyıya güvenli bir şekilde çıkartılmasını sağlıyor hem de karaya çıktıktan sonra, bir zırhlı personel taşıyıcı olarak görev yapıyor.Karada ise diğer zırhlı araçlarla yan yana görev icra edebiliyor. 

NATO ve müttefiklerinde ise bu sınıftaki araçları üreten, FNSS dışında tek bir firma bulunuyor.

Kaynak: SSB, FNSS

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here