Eğitim için yola çıkması planlanan HMS Queen Elizabeth uçak gemisi, personelinde COVID-19 testi pozitif çıkması üzerine faliyetlerini ertelediği açıklandı.

Kraliyet Donanması sözcüsü, eğitim için hazırlanan HMS Queen Elizabeth gemisinde bazı personelde COVID-19 testlerinin pozitif çıkması üzerine virüsten etkilenenlerin izole edildiğini söyledi. NHS Test ve İzleme sistemiye beraber çalıştıklarını belirten sözcü, mürettebatın geri kalanın durumu onaylandıktan sonra geminin yola çıkacağını belirtti.

Gemi İskoç kıyılarında bazı tatbikatlar gerçekleştirecek. Tatbikata ABD Donanmasının F-35B uçaklarıda katılacak, Kraliyet donanmasında HMS Hermes uçak gemisinden bu yanan ilk defa bu kadar çok sayıda uçak güvertede bulunacak.

Uçak Gemisi Görev gücü komutanı Michael Utley, tatbikata HMS Queen Elizabeth, iki Tip 45 muhrip, iki Tip 23 fırkateyn, bir nükleer denizaltı, Tide sınıfı bir tankerin eşilik edeceğini söyledi.

Sonbaharda NATO ve ABD müttefikleriyle birlikte yapılacak tatbikatlarda, birlikte çalışabilirlik ve amiral gemisi olarak hareket etme yeteneği test edilecek. Böylece görev grubu dünyanın herhangi bir noktasında ön cephe operasyonlarında görev alabilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here