Hindistan medyası Hindistan’ın ek HAROP kamikaze dron anlaşması için İsrail ile görüştüğünü yazdı. Hindistan Airbus firması ile nakliye uçağı alımı görüşmeleride yapmayı planlıyor.

Habere göre, Hindistan İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii (IAI) tarafından üretilen ek miktarda HAROP kamikaze mühimmat tedariki için İsrail ile bu yılın başlarında bir anlaşma imzalayacak.

HAROP, hedefleri büyük bir hassasiyetle bulmak ve engellemek için tasarlanana kamikaze drondur. Hedefi takip eder, ona doğru dalar ve çarpma anında savaş başlığını patlatarak hedefi imha eder.

Ayrıca Hindustan Times gazetesinin haberinde, 56 adet C-295 nakliye uçağının tedariği için Avrupa şirketi Airbus Defence ve Hintli şirket TATA arasında büyük bir anlaşma imzalanacağını belirtti. Hindistan Savunma Bakanlığı yıl sonu incelemesinde anlaşmanın mali yönleriyle görüşüldüğünü söyledi.

C-295 nakliye uçağı deniz karakol görevleri için tasarlanabiliyor.

Airbus, Hindistan’a ilk 16 uçağı tedarik edecek, kalan 40 uçak ise TATA’ya ait TASI şirketi tarafından üretilecek.Yeni Airbus uçakları, 1960’ların başında tedarik edilen eski Avro-748 uçaklarının yerini alacak. Planlamaya göre ilk uçak iki yıl içinde Hindistan Hava Kuvvetleri’ne teslim edilecek. Hindistan’daki üretim ise yaklaşık sekiz yıl sürmesi bekleniyor.

Kısa ve hatta engebeli pistlerde kalkış ve iniş yapabilen C-295 nakliye uçakları, her türlü hava koşulunda görev yapmak üzere tasarlanmıştır.

Kaynak: Hindustan Times, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here