Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, SSB yapılan “2020 Değerlendirme ve 2021 Hedefler Toplantısı”nda 2020 hedeflerine büyük ölçüde ulaştıklarını söyledi. Demir ” 2021 yılında Akıncı TİHA’da ilk teslimatlar yapılacak, Aksungur SİHA seri üretimi sürecek, Atak Faz-2’nin ilk teslimatları başlayacak.” dedi. 

SSB Başkanı İsmail Demir, karada, havada, denizde, siber alanda güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarını yerli ve milli olarak karşılamak için yeni teslimatlar gerçekleştirdiklerini ve yeni projelere başladıklarını söyledi.

BAYRAKTAR TB2 ve ANKA SİHA’ların dost ve kardeş ülkeler tarafından kullanıldığını belirten Demir, ” İHA’larımıza ek olarak geçtiğimiz yıl, kamikaze mini İHA KARGU-2 ve silahlı mini/mikro İHA SONGAR’ı da güvenlik güçlerimiz ilk kez kullanmaya başladı.” ifadelerini kullandı.

Demir, Mini, Taktik, Operatif ve Stratejik sınıf İHA ve SİHA’larımız ile sürü sistem görevlerinin icrasına yönelik projelerimizin hayata geçirileceğini söyledi.

AKINCI Taarruzi İHA’nın geçen yıl seri üretime hazır hale geldiğini belirten Demir, ikinci prototipin de ilk uçuşu yaptık, ilk teslimatları 2021 yılı içerisinde yapacağız dedi.

HİSAR-A+ HAVA SAVUNMA SİSTEMİ ENVANTERE GİRECEK

Demir, Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi HİSAR-A+’yı envantere girmeye hazır hale getirdiklerini, Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi HİSAR-O+’nın rutin testlerini başarıyla gerçekleştirdiklerini söyledi.

Uzun Menzilli Hava ve Füze Savunma Sistemi-SİPER Projesi hakkında konuşan İsmail Demir, ASELSAN-ROKETSAN-TÜBİTAK SAGE’nin iş birliğinde sistem ve alt sistem bileşenlerine ilişkin detay tasarımının tamamlanacağını söyledi.

İsmail Demir, portatif özelliğiyle kara, hava ve deniz platformlarına entegre edilebilecek ‘Sungur Hava Savunma Sistemi’nin envantere girmesi için de son aşamaya geldiklerini bildirdi.

ELEKTRONİK HARP, RADAR, HABERLEŞME SİSTEMLERİ

 Elektronik harp, radar, haberleşme, görüntüleme üretimleri hakkında bilgi veren Demir,“F-16 uçaklarımıza Milli Dost Düşman Tanıma Tanıtma Sistemi entegre ettik. SİHA’larımızda kullandığımız ve geçtiğimiz yıl açık şekilde ambargoya maruz kaldığımız CATS kameralarımızı seri üretime geçirdik, gelişmiş versiyonuna başladık.” şeklinde konuştu.

Elektronik harpte, yüksek frekans elektronik taarruz sistemi ve erken ihbar radar sistemi gibi unsurların ilk kez teslim edileceğinin altını çizen Demir, SİHA’lar için CATS kameraların seri üretimi sürerken, gelişmiş versiyon ASELFLIR-F500C Projesi’nde tasarım aşamasına geçileceğini ve ASELFLIR-600 projesinin başlatılacağını kaydetti.

ATMACA, BOZDOĞAN VE GÖKDOĞAN

İlk milli gemi savar füzesi ATMACA’nın testlerinde sona geldiklerini ve envantere alma sürecine başladıklarını ifade eden Demir, “TRG-230 Füze Sistemi’ne lazer arayıcı başlık entegre edilerek, İHA ve SİHA’ların işaretlediği hedefleri karadan vurabilecek şekilde TRLG-230 Füze Sistemi’ni geliştirdik. Roket ve füze sistemlerinde kullanılan patlayıcılarda yurt dışı bağımlılığını azaltacak ROKETSAN bünyesinde Patlayıcı Hammadde Üretim Tesisi’ni hizmete aldık.” dedi.

Demir, savaş uçaklarının hava üstünlüğü için geliştirilen kısa, orta ve uzun menzilli BOZDOĞAN ve GÖKDOĞAN hava-hava füzelerinin uçak üzeri atışlı testlerinin tamamlanacağının altını çizerek “İlk milli gemisavar füzemiz ATMACA, milli torpidomuz AKYA, tanksavar silahımız KARAOK’un ilk teslimatlarını yapacağız.” dedi.

Demir, motor projelerinde bu yılın somut çıktıların elde edileceği bir yıl olacağını belirterek “SOM ve ATMACA füzelerinde kullanılacak KTJ3200 Turbojet Motoru ilk kez teslim edilecek. 

2021 KARA SİSTEMLERİ HEDEFLERİ

Envanterdeki FIRAT M60T ve Leopard 2A4 tanklarının modernizasyonuna hız verdiklerini de dile getiren Demir, ülkede bir ilk olacak yeni nesil kriminal inceleme aracı KIRAÇ’ları, Emniyet Genel Müdürlüğüne teslim ettiklerini söyledi.

ALTAY tank üretimi hakkında bilgi veren Demir konuşmasına şöyle devam etti: “ALTAY tankı için geliştirilen BATU tank motoru ilk prototipi çalıştırılacak. Yeni nesil hafif zırhlı araçlar için geliştirilen UTKU motor ve transmisyonun ilk prototipi çalıştırılacak.”

Platformlar için geliştirilen ilk milli 7,62 milimetrelik makineli tüfeklerin (PMT 7,62) teslimatlarının başlayacağını aktaran Demir, yurt dışından tedarik edilen modüler barut sistemi yerine yerli olarak geliştirilen sistemlerin teslimatlarına da başlayacaklarını kaydetti.

Ağır sınıf insansız kara aracının (İKA) prototipinin üretileceğine işaret eden Demir, hafif ve orta sınıf İKA’larda ilk araçların teslim edileceğini vurguladı.

Demir, TSK envanterinde ilk olacak Pars 6×6 mayına karşı korumalı araçların ilk teslimatlarının da yapılacağını söyledi.

Demir, terörle mücadele en önemli tehditlerden biri olan el yapımı patlayıcılar (EYP) ile mücadele kapsamında farklı teknik özelliklerde araç, sırt ve çanta tipi karıştırıcı ve köreltici sistemlerin teslimatlarını sürdürdüklerini belirtti.

DENİZ PLATFORMU VE SİSTEM HEDEFLERİ

Deniz Kuvvetleri için 2021 yılının önmeli olacağını belirten İsmail Demir, “Çok maksatlı amfibi hücum gemisi ANADOLU, test ve eğitim gemisi UFUK ve lojistik destek gemisini teslim edeceğiz, MİLGEM Projesi’nin 5. gemisi İ sınıfı fırkateyn İSTANBUL’u denize indireceğiz. Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında 1. denizaltıyı suya indirecek ve 2. denizaltıyı havuza çekeceğiz. İnsansız su üstü ve su altı araçlarına yönelik yeni projeler başlatacağız.” ifadelerini kullandı.

MELTEM-3 Projesinde 3 adet Deniz Karakol Uçağı ile Deniz Genel Maksat Uçağı teslim edileceği belirtildi.

HAVACILIK VE UZAY PLATFORM VE SİSTEM HEDEFLERİ

Hava Kuvvetlerinin muharip unsuru F-16’ların yapısal iyileştirmelerine başladıklarını ve ilk iki F-16 Blok-30 uçağının yapısal iyileştirmesini tamamlayarak teslim ettiklerini kaydetti.

ATAK helikopterlerinin gelişmişi Faz-2 versiyonun ilk teslimatlarına başlayacağının belirten İsmail Demir, “Milli Muharip Uçağı’nın (MMU) tasarım faaliyeti ve rüzgar tüneli testlerine devam ediyoruz. MMU’nın alt sistemlerinin tasarımlarına başlayacağız.” dedi.

Demir, Mikro Uydu Fırlatma Sistemi Projesi kapsamında fırlatılan ilk yerli sonda roketinin 130 kilometre irtifaya yükselerek uzaya çıkan ilk Türk aracı olduğunu belirterek, “Türksat 5A’yı uzaya gönderdiğimiz şu günlerde bu projenin önemini bir kez daha vurgulamak isterim. Biz sadece uydularımızı yerli-milli yapma hedefinde değiliz, bu uyduları uzaya gönderecek fırlatma sistemlerini de yerli yapma hedefindeyiz. Yani ileride bu uyduları bir başka ülkeden değil, kendi ülkemizden de fırlatma imkanına sahip olacağız.”  şeklinde konuştu.

Kaynak: SSB, Ajanslar,

HAVA SAVUNMA, FÜZE VE ROKET

 • Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi HİSAR-A+ envantere girecek ve ilk teslimatları yapılacak.
 • Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi HİSAR-O+’nın testleri tamamlanacak ve envantere girmeye hazır hale gelecek.
 • Uzun Menzilli Hava ve Füze Savunma Sistemi-SİPER Projesinde, ASELSAN-ROKETSAN-TÜBİTAK SAGE’nin işbirliğinde sistem ve alt sistem bileşenlerine ilişkin detay tasarım tamamlanacak.
 • İlk milli gemisavar füzesi ATMACA’da ilk teslimatlar yapılacak.
 • Yerli ve Milli Torpido AKYA’nın ilk teslimatlarına başlanacak.
 • Tek Er Tarafından Kullanılan Tanksavar Silahı KARAOK’un ilk teslimatları yapılacak.
 • Savaş uçaklarımızın hava üstünlüğü için geliştirilen kısa ve orta/uzun menzilli BOZDOĞAN ve GÖKDOĞAN hava-hava füzelerinin uçak üzeri atışlı testleri tamamlanacak.
 • Platformlar için geliştirilen ilk milli 7,62 mm Makineli Tüfeklerin (PMT 7,62) teslimatları başlayacak.
 • Yurt dışından tedarik edilen Modüler Barut Sistemi yerine yerli olarak geliştirilen sistemlerin teslimatlarına başlanacak.
 • Envanterdeki havan silahlarının kullanım etkinliğinin artırılması için başlatılan projede modernize edilen ilk havan silahları teslim edilecek.
 • Emniyet Genel Müdürlüğü için ilk kez Lazer Silah Sistemi Projesi başlatılacak.
 • Roket ve füze sistemlerinde kullanılan patlayıcılarda yurt dışı bağımlılığı azaltacak ROKETSAN Patlayıcı Hammadde Üretim Tesisindeki üretimler devam edecek.
 • SOM ve ATMACA füzelerinde kullanılacak KTJ3200 Turbojet Motoru ilk kez teslim edilecek.

ELEKTRONİK HARP, RADAR, HABERLEŞME SİSTEMLERİ

 • Yüksek Frekans Elektronik Taarruz (HF ET – MİLKAR-4A2) Projesinde ilk sistem teslim edilecek.
 • Hava kuvvetlerinin erken ihbar ihtiyacını yurt dışı sistemler yerine yerli olarak karşılayacağımız Erken İhbar Radar Sisteminin (EİRS) ilk teslimatı yapılacak.
 • Radar Elektronik Destek (ED)/Elektronik Taarruz (ET) Sistemleri Projesinde ilk seri üretim Radar ET Sistemlerinin teslimatları yapılacak.
 • SİHA’larımız için CATS kameralarımızın seri üretimi sürecek. Gelişmiş versiyon ASELFLIR-F500C Projesinde tasarım aşamasına geçilecek ve ASELFLIR-600 projesi başlatılacak.

KARA SİSTEMLERİ HEDEFLERİ

 • ALTAY Tankı için geliştirilen BATU tank motoru ilk prototipi çalıştırılacak.
 • Yeni Nesil Hafif Zırhlı Araçlar için geliştirilen UTKU motor ve transmisyonun ilk prototipi çalıştırılacak.
 • Ağır Sınıf İnsansız Kara Aracının (İKA) prototip üretimi gerçekleştirilecek.
 • Orta sınıf İKA 2. Seviyede ilk araçlar teslim edilecek, 1. Seviye için sözleşme imzalanacak.
 • Hafif Sınıf İKA’nın 3 seviyesinde de ilk ürünler teslim edilecek.
 • TSK envanterinde ilk olacak Pars 6×6 Mayına Karşı Korumalı Araçların ilk teslimatları yapılacak.
 • Tank Taşıyıcı Araç ve Römorkler, Tekerlekli Konteyner Taşıyıcı ve Tekerlekli Kurtarıcı Araç Projeleri sözleşmeleri imzalanacak.

DENİZ PLATFORMU VE SİSTEM HEDEFLERİ

 • Çok maksatlı Amfibi Hücum Gemisi ANADOLU teslim edilecek.
 • Test ve Eğitim Gemisi UFUK teslim edilecek.
 • Lojistik Destek Gemisi-LDG Projesi kapsamında 1. Gemi teslim edilecek.
 • MİLGEM Projesinin 5. Gemisi İ sınıfı fırkateyn İSTANBUL denize indirilecek.
 • Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında 1. Denizaltı suya indirilecek ve 2. Denizaltı havuza çekilecek.
 • İnsansız su üstü ve su altı araçlarına yönelik yeni projeler başlatılacak.
 • HAVACILIK VE UZAY PLATFORM VE SİSTEM HEDEFLERİ
 • AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracının (TİHA) ilk teslimatları yapılacak
 • AKSUNGUR Silahlı İnsansız Hava Aracının (SİHA) seri üretimi sürecek.
 • Mini, Taktik, Operatif ve Stratejik sınıf İHA ve SİHA’larımız ile sürü sistem görevlerinin icrasına yönelik projelerimiz hayata geçirilecek.
 • MELTEM-3 Projesinde 3 adet Deniz Karakol Uçağı ile Deniz Genel Maksat Uçağı teslim edilecek.
 • ATAK helikopterlerinin gelişmişi Faz-2 versiyonun ilk teslimatları başlayacak.
 • Envanterimizdeki F-16’ların yapısal iyileştirmeleri sürecek.
 • Milli Muharip Uçağının (MMU) tasarım faaliyeti ve rüzgar tüneli testleri devam edecek. Alt sistemlerin tasarımları başlayacak.
 • Erciyes Projesinde aviyonik modernizasyonu yapılan 2 adet daha C130 E/B nakliye uçağı teslim edilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here