Basra Körfezi’ndeki gerilim giderek artarken İran Fars Adası yakınlarında 9 Ocak’ta deniz unsurlarının katıldığı bir geçit merasimi düzenledi. Devlet televizyonunun paylaştığı videoda manevraya çok sayıda geminin katıldığı görülüyor.

Törene İran Devrim Muhafızları’na bağlı yüzlerce teknede katıldı. Bu geçit töreni körfeze giriş yapan ABD deniz unsurlarına cevap niteliği taşıdığı belirtildi.

ABD Deniz Kuvvetleri’ne bağlı Ohio sınıfı güdümlü füze denizaltısı USS Georgia (SSGN 729), güdümlü füze kruvazörleri USS Port Royal (CG 73) ve USS Philippine Sea (CG-58) körfeze giriş yapmıştı. Pentagon görev seresi dolan Nimitz uçak gemsinden oluşan Uçak Görev Grubu’nu bölgedeki konuşlanmasına devam edeceğini açıklamıştı.

Ayrıca İran geçtiğimiz hafta bir İran limanında İngiliz bandıralı bir petrol tankerini ve körfezden geçiş yapan Güney Kore bandıralı tankeri alıkoymuştu. Bunu üzerine Güney Kore Hükümeti Chungmugong Yi Sun Sin sınıfı Choi Young (DDH-981) muhripi Hürmüz Boğazı’na göndermişti.

İran, Güney Kore bandıralı gemi ve mürettebatın çevre protokollerini ihlal ettikleri için tutuklandığını iddia ediyor. Geminin sahip olduğu şirket yetkilileri ise dedikleri gibi gerçekten deniz kirliliği yapılıyorsa önce sahil güvenliğinin gemiye yaklaşması gerekiyordu, fakat bunun yerine silahlı askerler mürettebata müdahele etti ifadelerini kullandı.

İran, 5 Ocak’ta yerli üretim insansız hava araçları (İHA) ile geniş kapsamlı askerî tatbikat düzenledi. Simnan’da düzenlenen askerî tatbikatta keşif, gözlem ve muharip sınıflarda yer alan İHA/SİHA’ların kullanıldığı duyuruldu.

İran periyodik olarak Körfez sularında ve ülkenin diğer bölgelerinde silahlı kuvvetlerinin hazırlık durumunu iyileştirmek amacıyla askeri manevralar düzenliyor.

Kaynak: IRNA, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here