Hindistan Savunma Bakanı Rajnath Singh, yerel olarak geliştirilen Hafif Savaş Helikopteri (LCH) "Prachand" ı Jodhpur hava üssünde Hindistan Hava Kuvvetleri'ne resmen teslim etti.

Hindistan Himalaylar gibi yüksek irtifa bölgelerinde kullanılmak üzere tasarlanan, Çok rollü Hafif Muharebe Helikopteri (LCH) Prachand’dan oluşan saldırı helikopter grubu, Hindistan Hava Kuvvetleri’nin (IAF) Jodhpur üssünde göreve başladı. 

Sipariş verilen ilk 10 parti Helikopterin dördü IAF’nin Jodhpur hava üssünde 143’ncü Helikopter Biriminde resmen görevlendirildi. 

Çok rollü Hafif Muharebe Helikopteri (LCH) Hindustan Aeronautics Ltd (HAL) tarafından tasarlanan ve geliştirilen 5.5 tonluk saldırı helikopteridir.

LHC helikopteri 1999 Kargil Savaşı sırasında yerli saldırı helikopterlerine duyulan ihtiyacın ardından yaklaşık yirmi yıl süren araştırma ve geliştirmenin ardından tasarlandı. 

LCH’nin resmi olarak seri üretime geçmesi, Başbakanlık Güvenlik Kabinesi Komitesi’nin Mart ayında 3,887 milyar Rs için 15 LCH Sınırlı Seri Üretim (LSP) alımını ve 377 milyar Rs değerinde altyapı yaptırımlarını onaylamasının ardından başladı.

Hindustan Aeronautics Ltd (HAL), IAF için 65 ve Ordu için 95 olmak üzere toplam 160 LCH helikopteri üretilmesi öngörülüyor. Şirket seri Üretim siparişinin imzalandığı tarihten itibaren sekiz yıl içinde kalan 145 LCH’nin üretimini sağlamak için yılda 30 helikopterlik bir plan hazırladı. 

LCH saldırı helikopteri yaklaşık 500 kilogram faydalı yük taşıyabilen 5,5 tonluk bir helikopterdir. Azami 550 kilometre menzile ve 5.490 metre servis irtifasına ulaşabilmesi için iki adet Fransız Safran üretimi Ardiden 1H1 tipi turboşaft motorla donatılan LCH, Himalayalar için özel olarak tasarlandı. 

Gelişmiş bir sensör ve elektronik koruma paketi ile donatılan LCH; Nexter üretimi 20mm baş topu, 70mm roket, MBDA üretimi Mistral ATAM Hava Savunma Füzesi ve NAG Anti-Tank Güdümlü Füze ile donatılmıştır.

LCH saldırı helikopteri diğer savaş helikopterlerinden farklı olarak düşman helikopterleri ve İnsansız Hava Araçları (İHA) da dahil olmak üzere yavaş hareket eden hava hedeflerine karşı hava savunma (AD) yeteneğine sahip. 

Ayrıca SEAD (Düşman Hava Savunmasının Bastırılması), özel harekat helikopterlerine eşlik etme,  arama ve kurtarma operasyonlarının desteklenmesi, tank ve piyade karşıtı geleneksel savaş helikopteri rollerinde görev yapabilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here