HİSAR O+ Hava Savunma Füze Sistemi’ne RF Arayıcı Başlıklı Füze kullanım yeteneği kazandırılmasına yönelik kritik saha testleri tamamlandı. 

Test faaliyetlerinde; yakın menzil-düşük irtifa ve uzak menzil -yüksek irtifadaki yüksek hızlı hedefler başarılı şekilde imha edildi. 

Savunma Sanayii Başkanı (SSB) Haluk Görgün, Twitter üzerindeki paylaşımında, “ HİSAR 0+,  RF Arayıcı Başlıklı Füze, yakın menzil-düşük irtifa  uzak menzil -yüksek irtifa” ifadelerini kullanarak bir video paylaştı. 

SSB yapılan yazılı açıklamada, “Türkiye’nin katmanlı hava savunma ihtiyaçlarının yerli imkanlarla karşılanması amacıyla başlatılan ve Aselsan AŞ ve Roketsan AŞ tarafından geliştirilen HİSAR O+ Hava Savunma Füze Sistemine RF Arayıcı Başlıklı Füze kullanımı yeteneği kazandırılmasına yönelik kritik saha testleri başarıyla tamamlandı. “ denildi. 

SSB Başkanı Haluk Görgün, bu testlerde, milli hava savunma füze sistemi HİSAR O+, başarılı bir şekilde yakın ve uzak menzildeki yüksek hızlı hedefleri imha etti.

Görgün, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin milli hava savunma yeteneğini artırmak adına önemli adımlar attıklarını vurguladı. HİSAR O+ sisteminin yeni RF Arayıcı Başlıklı Füzesi ile hem yakın hem de uzak menzildeki hedeflere etkili bir şekilde müdahale edebildiğini belirtti. Bu sayede, Türk güvenlik güçlerinin taktik kabiliyetinin arttığı ve hava savunmasında yüksek etkinliğe sahip ürünlerin sahaya çıkarıldığını ifade etti.

Proje kapsamında yer alan ROKETSAN ve ASELSAN gibi önemli savunma sanayii firmalarının katkılarına değinen Görgün, bu başarının bir ekip işi olduğunu ve milli savunma yeteneklerinin geliştirilmesindeki işbirliğinin önemini vurguladı. Kendi bünyesinde katmanlı bir hava ve füze savunma yeteneği kazanan HİSAR O+ sisteminin, Türkiye’nin sınırlarını daha güvenli hale getirdiğini ve güvenlik güçlerinin ateş gücünü üst seviyelere taşıdığını dile getirdi.

SSB Başkanı, açıklamasının sonunda, projede emeği geçen tüm firmalara ve katkı sağlayan alt yüklenici firmalara teşekkür ederek, milli savunma sanayiinin gelecekteki başarılara olan inancını vurguladı.

RF BAŞLIKLI FÜZE

RF Arayıcı Başlıklı Füze, hava savunma sistemlerinde kullanılan bir tür güdümlü füzedir. “RF Arayıcı Başlığı” terimi, “Radar Frekansı Arayıcı Başlık” anlamına gelir. Bu tür başlıklar, füzenin hedefini tespit etmek ve takip etmek için radar sinyallerini kullanır.

RF Arayıcı Başlığı, füzenin hedefi tespit etmesini ve onunla iletişim kurmasını sağlayan bir sensör ve alıcı sistemidir. Radar dalgaları yayarak, bu dalgaların yansımalarını alarak hedefin konumunu ve hareketini hesaplayabilir. Bu bilgileri kullanarak füze, hedefe doğru yönlendirilir ve hedefi etkili bir şekilde vurabilir.

Füze havada ilerlerken, RF Arayıcı Başlığı hedefe doğru radar dalgaları gönderir. Bu dalgalar hedefe çarptığında yansır ve füze, yansımaları alarak hedefin konumunu belirler. Füze, hedefe en doğru şekilde yönlendirmek için bu verileri sürekli olarak işler.

RF Arayıcı Başlıklı Füzeler, hava savunma sistemlerinde sıklıkla kullanılır. Bu tür füzeler, hava araçlarını, füzeleri veya diğer tehditleri etkili bir şekilde tespit edebilir ve etkisiz hale getirebilir. Aynı zamanda gemi savunma sistemlerinde de kullanılarak deniz yüzeyindeki veya havadaki hedeflere yönlendirilebilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here