ABD Deniz Kuvvetleri'nin en yeni uçak gemisi USS Gerald R. Ford (CVN 78) ve Taarruz Grubu 12 (CSG-12) görevli personeli planlı bir liman ziyaret kapsamında Antalya’ya geldi. Fotoğraf: Mass Communication Specialist 1st Class William Spears

ABD Deniz Kuvvetleri’nin en yeni uçak gemisi USS Gerald R. Ford (CVN 78) ve Taarruz Grubu 12 (CSG-12) görevli personeli planlı bir liman ziyareti kapsamında Antalya’ya geldi. Gemiyi BAYKAR Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar ile Türk Donanması’ndan amiraller ziyaret etti.

Uçak gemisi ve görev gücünün Antalya ziyareti, ABD Deniz Kuvvetleri Avrupa (NAVEUR) bölgesindeki dördüncü durağıydı.

Antalya’ya gelmeden önce USS Gerald R. Ford Saldırı Grubu‘na, Türk Deniz Kuvvetleri gemileri olan Çok Maksatlı Amfibi gemisi TCG ANADOLU ve Türk Deniz Kuvvetleri firkateynleri GÖKÇEADA (F494), GEDİZ (F495) ve GÖKSU (F497) eşlik etmişti. Ortak uyumluluğu artırmak amacıyla Türk Hava Kuvvetleri’ne ait F-16‘lar, KC-135 ve P-72‘ler ile Akdeniz’deki güvenliği sağlamak için bir dizi çoklu alan tatbikatı gerçekleştirildi.

Eğitimler kapsamında, Güney Görev Grup Komutanı Tuğamiral Yusuf Akyüz ve beraberindeki heyet, TCG ANADOLU’ya konuşlu helikopter ile USS Gerald R. Ford (CVN 78) Uçak Gemisine intikal ederek “Carrier Strike Group-12 (CSG-12)” Komutanı Tuğamiral Erik J. Eslich’e ziyarette bulundu.

Tatbikatlar, Türkiye ile paylaştığımız bağı güçlendirdi ve deniz taktikleri ve prosedürleri konusundaki ortak anlayışımızı artırdı şeklinde ifadeler kullanan Taarruz Grubu 12 Komutanı Amiral Erik J. Eslich, “çabalarımız bölgede barışı ve istikrarı teşvik etme ortak hedeflerimize ulaşmayı pekiştiriyor.” dedi.

ABD Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake, Selçuk Bayraktar’ı gemiye davet etti

USS Gerald R. Ford uçak gemisi, Antalya’ya varmadan önce BAYKAR Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar ile Türk Donanması’ndan amiralleri ağırladı.

Bayraktar ve heyet, uçuş güvertesinden görevli Taşıyıcı Hava Kanadı (CVW) 8 uçaklarının kalkış ve inişini gözlemlediler. Geminin uçak bakım onarım tesislerini gezen Türk heyetine ABD Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake eşlik etti. Selçuk Bayraktar daha sonra uçak gemisinin üst düzey komutanları ile görüştü.

Gerald R. Ford Taarruz Grubu (GRFCSG), ABD Deniz Kuvvetleri Avrupa-Afrika/ABD Altıncı Filo bölgesinde planlı bir görevde bulunmaktadır. Görev gücünde yaklaşık 5000 personel bulunmaktadır. Ayrıca uçak gemisine Ticonderoga sınıfı güdümlü füze kruvazörü USS Normandy (CG 60), Arleigh Burke sınıfı güdümlü füze destroyerleri USS Ramage (DDG 61), USS McFaul (DDG 74) ve USS Thomas Hudner (DDG 116) eşlik etmektedir.

USS Gerald R. Ford (CVN 78) uçak gemisinde bulunan Taşıyıcı Hava Kanadı 8 (Carrier Air Wing 8), ABD Deniz Kuvvetleri’nin uçak gemilerine bağlı bir hava kanadında görev yapmaktadır. Taşıyıcı Hava Kanadı 8, farklı uçak tiplerinden oluşur. Hava üstünlüğü sağlama, hava-hava ve hava-yer görevlerini gerçekleştirmek üzere tasarlanmış çok amaçlı savaş uçakları F/A-18 Hornet ve F/A-18 Super Hornet, erken uyarı ve kontrol uçağı E-2D Advanced Hawkeye ile geniş bir alanı gözetleyebilir ve hava trafiğini yönetebilir. Kargo ve personel taşımacılığı görevleri için kullanılan C-2 Greyhound, elektronik harp görevleri için tasarlanmış savaş uçağı EA-18G Growler düşman radarlarını baskılamak ve elektronik savaş yetenekleri sağlamak için kullanılır. Denizaltı harbi, deniz kurtarma ve genel amaçlı helikopter görevleri için de MH-60R Seahawk ve MH-60S Knighthawk bulunmaktadır.

Bu uçaklar ve helikopterler, Taşıyıcı Hava Kanadı 8’in geniş bir yelpazede görevleri gerçekleştirebilmesini sağlar. Kanat, uçak gemisine bağlı olarak çeşitli askeri operasyonları desteklemek üzere tasarlanmıştır ve geminin gücünü artırarak hava, deniz ve karada etkin bir şekilde harekat yürütmesini sağlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here