ABD, yaklaşık iki ay içerisinde Ukraynalı pilotlara F-16 eğitimi başlatmayı planlıyor. Eğitim programı birkaç pilotu ve düzinelerce bakımcıyı içerecek.

ABD, Hollanda ve Danimarka’nın F-16 uçaklarını Ukrayna’ya verme kararının ardından eğitim sürecine katılmaya karar verdi.

Eğitimler, Air National Guard’ın 162. Filosu tarafından sağlanacak ve Ekim ayında Arizona, Tucson’daki Morris Hava Ulusal Muhafız Üssü’nde başlayacak. Pilotlar, Eylül ayında Teksas’ın San Antonio kentindeki Lackland Hava Kuvvetleri Üssü’nde programın gereksinimlerine uygun İngilizce dil eğitimi alacaklar.

Ancak eğitim programının detayları, hızı ve diğer özellikleri hala belirsizliğini koruyor ve Ukraynalı pilotların deneyim seviyelerine göre şekillenebileceği belirtiliyor.

Filo, daha önce 25 farklı ülkenin pilotlarını yetiştirmiş uluslararası F-16 pilot eğitimi konusunda deneyime sahip. Eğitim süresi konusunda ise daha önce uçuş deneyimi olmayan pilotlar için yaklaşık sekiz ay, savaş uçağı deneyimi olanlar için ise beş ay gibi bir süre öngörülüyor.

F-16, hava-hava füzeleri dahil çeşitli silahları taşıma kabiliyetine sahip dördüncü nesil bir savaş uçağı olarak biliniyor. Mach 2 hızına çıkabilen uçağın menzili ise yaklaşık 2.000 mil.

Hollanda ve Danimarka toplamda 61 F-16 uçağını Ukrayna’ya transfer etmeyi planlıyor. Hollanda’nın 42, Danimarka’nın ise 19 uçağı bu transfer kapsamında yer alacak.

Ancak bu uçakların transferi için Amerikan yapımı olmaları sebebiyle Devlet Departmanı’nın onayı gerekiyor. Dışişleri Bakanı Antony Blinken, bu onay sürecinin hızlandırılacağını belirtti.

Danimarka, şu anda sekiz Ukraynalı pilota F-16 uçağını kullanabilmeleri için eğitim veriyor ve ayrıca 65 kişilik bakım ve destek ekibini yetiştirmeyi planlıyor.

Öte yanadan Norveç Başbakanı Jonas Gahr Støre, Norveç’in resmi olarak Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ne stoklarından F-16 çok amaçlı savaş uçakları sağlama planladığını açıkladı.

Kiev’deki bir basın toplantısında Støre, Oslo’nun daha önce Ukraynalı pilotlara F-16 eğitiminde yardımcı olan ülkeler listesine katıldığını ve bu amaçla iki jet tahsis ettiğini gazetecilere hatırlattı. Ukrayna’nın Norveç’ten alacağı toplam uçak sayısı açıklanmadı. Başbakan, bu bilginin ilerleyen zamanlarda halka açıklanacağını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here