Savunma Sanayi Başkanlığı, HİSAR O+ Hava Savunma Sistemi seri üretim sözleşmesi ASELSAN-ROKETSAN iş ortaklığı arasında imzalandığını duyurdu. Sözleşme kapsamındaki teslimatların 2024’e kadar gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Savunma Sanayi Başkanlığı twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, ” HİSAR O+ Seri Üretim Sözleşmesi Başkanlığımız ile @aselsan@roketsan iş ortaklığı arasında imzalandı.Sözleşme kapsamındaki teslimatların 2024’e kadar gerçekleştirilmesi planlanıyor. “ ifadeleri yer aldı.

Savunma Sanayii Başkanlığı 10 Temmuz’da yaptığı açıklamda, ” HİSAR’dan iki müjde birden! #HİSAR A+ sistemi tüm unsurlarıyla teslim edildi! Harp başlıklı atışında yüksek hızlı hedefi uzak menzil ve yüksek irtifada imha eden #HİSAR O+ ise seri üretime geçiyor! ” ifadelerini kullanmıştı.

Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi, (HİSAR-O) 25 km gibi daha uzun bir menzile sahip. Sabit birliklerin hava savunmasını sağlamak amacıyla geliştirildi. 

Dağıtık mimarisi sayesinde esnek konuşlanma avantajına da sahip olan HİSAR-O, Atış Kontrol Merkezi, FFS, Orta İrtifa Füzesi, Orta İrtifa Hava Savunma Radarı, Elektro-Optik Sistem, Erken İhbar Merkezleri Arayüzü Link-16 Sistemi ve Füze Taşıma ve Yükleme Sisteminden oluşuyor.

HİSAR-O hedef tespit, sınıflandırma, teşhis, takip, komuta kontrol ve atış kontrol fonksiyonlarını icra etmek üzere dağıtık mimaridedir.HİSAR-O Tabur seviyesinde; Tabur Atış Kontrol Merkezi (AKM), Tabur seviyesi Radar, üç HİSAR-O Bataryası, Taktik Data Link Haberleşme Sistemi ve Destek Araçlarından oluşacak şekilde organize olmaktadır. 

Tabur AKM, tabur seviyesi Radar ile HavaSavunma Bataryalarını kullanılarak entegre hava resmini oluşturur ve Bataryalar için tehdit değerlendirme ve tahsis amacıyla kullanır. HİSAR-O Bataryası; Batarya AKM, batarya seviyesi Radar, ElektroOptik Sistem ve Füze Fırlatma Sistemlerinden oluşmaktadır.

HİSAR-O Bataryası hedef tespit, takip, teşhis, komuta kontrol ve atış kontrol fonksiyonlarını otonom olarak icra edebilme yeteneğine sahiptir. 

HISAR-O Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi en gelişmiş teknoloji ile gelecekteki yeni ihtiyaçların ve özelliklerin ilavesine imkan sağlayabilecek yapıda açık bir mimariye sahiptir.

Kaynak: SSB,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here