Maryland Patuxent River'da bulunan Hava Test ve Değerlendirme Filosu (VX) 23'e bağlı bir EA-18G Growler, Yeni Nesil Jammer Orta Bant (NGJ-MB) uçuş testi gerçekleştiriyor.

Raytheon firması ile ABD Donanma Hava Sistemleri Komutanlığı arasında, havadan elektronik saldırı imkanı veren Yeni Nesil Jammer Orta Bant programı (NGJ-MB) için 171.7 milyon dolar değerinde bir sözleşme imzalandı.

Şirket tarafında yapılan açıklamada, sözleşmenin Jammer Mid-Band programını geliştirme aşamasından üretim ve dağıtım aşamalarınıda kapsadığı belirtildi.

Raytheon’un NGJ-MB sistemi, Boeing’in BA EA-18G Growler uçağına gelişmiş havadan elektronik saldırı yetenekleri sağlayan bir karıştırma teknolojisidir. NGJ-MB, hava savunma sistemleri ve iletişim araçları dahil olmak üzere düşman teknolojisini bozmak için ABD Donanmasının gelişmiş elektronik saldırı sistemi olarak kullanılıyor. Sistem, operatörlerin daha uzak mesafelerde kinetik olmayan şekilde daha fazla hedefe saldırmasına olanak tanıyan, dijital yazılım tabanlı ve Aktif Elektronik Olarak Taranan Dizi teknolojilerini kullanır.

Raytheon İstihbarat ve Uzay Elektronik Harp Sistemleri başkan yardımcısı Annabel Flores yaptığı açıklamada, ” aynı anda birden fazla radarı sıkıştırabilme yeteneği ile NGJ-MB, Donanmanın havadan elektronik saldırı yürütme şeklini temelden değiştirecek.” ifadelerini kullandı.

Şirket, NGJ-MB sisteminin testi kapsamında yaklaşık 145 saatten fazla uçuş testi gerçekleştirdi.Ayrıca 3.100 saatten fazla yankısız oda ve laboratuvar testini tamamladı.

Kaynak: Raytheon

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here