Virgin Galactic’ın kurususu Richard Branson beraberindeki beş kişiyle birilikte, yaklaşık 17 yıl önce başlayan bir çalışmanın ürünü olan VSS Unity aracıyla uzay sınırıda uçuş gerçekleştirdi.

VSS Unity adlı SpaceShipTwo aracı, WhiteKnightTwo uçağına bağlı olarak gerçekleştirilen uçuş, New Mexico çölündeki Spaceport America’dan yerel saat ile sabah 10:40’ta başladı. Gece boyunca süren kötü hava koşulları nedeniyle uçuşa 90 dakika geç başlandı.

VSS Unity adlı SpaceShipTwo aracı, WhiteKnightTwo uçağı aracı yaklaşık 3.700 metre yüksekliğe kadar çıktı. Daha sonra VSS Unity aracından ayrılan WhiteKnightTwo üzerindeki hibrit roket motorunu 60 saniye süren bir yanma için ateşledi. Alt yörüngesel uzay uçağı 85.9 kilometre yüksekliğe kadar çıktı. Ardından Dünya’ya geri süzüldü ve şirketin “Unity 22” görevini tamamlamak için Doğu’daki piste yerel saat ile 11:38’de indi.

Araç, daha önce Şubat 2019’da uzaya yapılan ikinci SpaceShipTwo uçuşunda uçan, Dave Mackay ve Mike Masucci pilotları tarafından kullanıldı.

Virgin Galactic aracı ilk kez iki pilota ek olarak kabinde beş kişiyi birlikte uçuş gerçekleştirdi. Uçuşta en çok dikkat çeken isim ise şirket tarafından “Astronaut 001” olarak adlandırılan Virgin Galactic kurucusu Richard Branson oldu.

Virgin Galactic kurucusu Richard Branson uzay turizmin ilk yolcusu oldu.

İlk verilere göre Virgin Galactic’in tarihi uçuşu sorunsuz tamamlanırken, bu uçuşun uzay seyahatleri konusunda yeni bir dönemin başlangıcı olacağı belirtiliyor.

Şirketin yılın ilerleyen döneminde ilk müşterilerine bu yolculuğu yaptırmadan önce iki test uçuşu daha yapması bekleniyor. Şirketin amacı 2023 yılından itibaren her yıl 100 uçuş gerçekleştirmek.

Yolcuların her bir koltuk için 300 ile 400 bin dolar arasında bir ücret ödemesi bekleniyor.

Jeff Bezos ve Elon Musk da uzay yolculuğu için şirket kuran isimler. Bezos’un da kurduğu şirkete ait uzay aracıyla ay sonunda aynı yolculuğu yapması bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here