ABD Başkanı Joe Biden, Ankara Büyükelçiliği görevine Cumhuriyetçi politikacı Jeff Flake’i aday gösterdi. Flake, eski Başkan Trump’a parti içi muhalefetin başını çeken isimler arasındaydı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, Cumhuriyetçi partiden eski Arizona senatörü Jeff Flake’i ABD’nin Ankara Büyükelçiliği görevine aday gösterdi.

Flake, adaylığı ile ilgili Beyaz Saray’dan yapılan açıklamanın ardından Demokrat partili Başkan Biden’a teşekkür etti. Cumhuriyetçi politikacı, “ABD’nin uzun yıllardır NATO müttefikimiz olan Türkiye Cumhuriyeti ile olan ilişkilerinin stratejik önemi göz önüne alındığında Başkan Biden’ın bana yönelik güveninden onur ve gurur duyuyorum. Bu, her iki ülke açısından önemli bir dönemde son derece önemli bir görev” dedi.

Flake, eşi Cheryl ile birlikte kendilerine verilen bu görev için müteşekkir olduklarını ve “Türkiye’nin müstesna insanlarını tanıyacak olmaktan büyük mutluluk duyduklarını” da sözlerine ekledi.

Cumhuriyetçi politikacı, partiler üstü düşüncenin Amerikan diplomasi ve dış politikasının en iyi geleneklerinden biri olduğunu, dış politikada partizanlığa yer olmadığını vurgulayarak Biden’ın göreve kendisini aday göstererek bu geleneği teyit ettiğini kaydetti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here