Güney Afrika’da eski cumhurbaşkanı Jacob Zuma’nın tutuklanması üzerine başlayan olaylarda en az 72 kişinin öldüğü bildirilidi. Salı günü başlayan olaylarda kalabalık gruplar polisle çatıştı, alışveriş merkezlerini yağmalayıp ateşe verdi.

Zuma’nın memleketi KwaZulu-Natal ve Ülkenin en büyük şehri Jhannesburg’ta olayları engellemek amacıyla çok sayıda polis ve onları desteklemek için asker görevlendirildi.

Pazartesi akşamı Soweto’daki bir alışveriş merkezinde çıkan izdihamdan sonra 10 kişinin cesedi bulundu. Polis, geçen hafta çıkan olaylarda resmi ölü sayısını 72’ye revize etti. Tutuklananların sayısı 1.234’e yükselirken, dükkanlar, benzin istasyonları ve hükümet binaları kapanmak zorunda kaldı.

Hükümet yetkilileri yağmalama eylemlerinin sürmesi halinde bazı bölgelerde gıda kıtlığı yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Güney Afrika’nın eski cumhurbaşkanı Jacob Zuma, mahkemeye itaatsizlik suçlamasıyla hakkında verilen 15 aylık hapis cezasını çekmek üzere 7 Temmuz’da teslim olmuştu.

79 yaşındaki Zuma geçen hafta bir yolsuzluk davasına mahkemenin celp göndermesine rağmen katılmayınca hakkında mahkemeye itaatsizlikten hapis cezası verilmişti. 

Bu ceza daha önce hiç bir cumhurbaşkanının cezaevine girmediği ülkede ciddi bir hukuk tartışması yarattı.

Kaynak: Ajanslar (AFP-AP-Reuters)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here