Taliban ile çatışmaya giren 22 Afgan Özel Kuvvetler askeri mühimmatlarının bitmesi üzerine teslim olamak zorunda kaldı. Özel Kuvvet askerlerinin Taliban militanları tarafından kurşuna dizilerek öldürülme görüntüleri sosyal medyada yayımlandı.

Afganistan’ın Türkmenistan sınırına yakın Faryab vilayetine bağlı Dawlat Abad kasabasında meydana gelen olayada, teslim olan Afgan Özel Kuvvetleri askerleri öldürüldükten sonra kasabanın meydanında halka gösterildi. Sosyal medyada yayımlanan videoda, Taliban militanlarının ” teslim olun, komandolar teslim olun “ çağrıları sonrası binadan çıkan silahsız Afgan askerleri üzerine kurşun yağdırılma görüntüleri yer alıyor. Yaklaşık 45 saniye uzunluğundaki videoda, yerel dil Peştunca olayı seyreden birinin, “ onları vurmayın, vurmayın, yalvarırım onları vurmayın “ dediği duyuluyor.

Kızılhaç yetkilileri 22 Afgan askerinin cesetlerinin alındığını doğruladı.

Taliban, Dawlat Abad’daki çatışmalardan üç gün sonra askeri kamyon ve silahların ele geçirildiğini gösteren bir video yayınladı. Videoda, “Feryab’daki Dawlat Abad’da Taliban’ı takip eden CIA özel eğitimli özel komando olan Washington muhafızlarının Taliban tarafından canlı olarak yakalandığı, silahsız ve kelepçeli olduğu” iddia edildi.

Taliban, komandoların vurulduğunu gösteren videoların sahte olduğunu, videonun insanları teslim olmamaya teşvik etmek için Afgan hükümeti tarafından servis edildiğini iddia etti. Afgan Savunma Bakanlığı, Taliban’ın komandoları elinde tuttuğunu yalanladı.

Kaynak: CNN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here