Hollandalı gemi yapımcısı Damen Tersaneleri, Pakistan Donanması için ikinci parti 2 açık deniz devriye gemisi (OPV) inşasına başladı. 

Hollanda Damen’ın Romanya Galatí’de bulunan tersanesinde, Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Muhammed Amjad Khan Niazi’nin de aralarında bulunduğu Pakistanlı heyetin katılımıyla tören düzenlendi. 

Törende ilk OPV için Amiral Niazi’nin baş harfleri plakaya kaynaklanarak geleneksel omurga doğrulama ve ikinci OPV için ilk çelik kesimi gerçekleştirildi. 

Tören konuşan Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Niazi, “Bu gemiler, donanmanın deniz sınırlarını koruma kapasitesini artırmada kuvvet çarpanları olarak hareket edecek. Hint Okyanusu’ndaki Bölgesel Deniz Güvenlik Devriyesi (RMSP) görevleri için daha fazla esneklik sunacak.” dedi. 

İlk OPV’nin 2024 yılının Şubat ayında, ikinci geminin aynı yılın Ağustos ayında teslim edilmesi bekleniyor.

OPV’lerin teslim edilmesiyle ülkenin uluslararası deniz ticaret yollarını korumak için Pakistan Donanması’na gelişmiş arama ve kurtarma yeteneği sağlanacak.

Yeni devriye gemileri, gelişmiş iletişim sistemleri, elektronik harp sistemleri ve uzun menzilli görevleri gerçekleştirmek için gelişmiş sensörlerle donatıldı.

Pakistan İslam Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı (MoD) tarafından sipariş edilen ilk iki OPV 2300’ün olumlu deneyimi ardından ikinci parti OPV siparişi Damen firmasına verildi. 

Birinci ve ikinci OPV’ler, Pakistan Donanması’nın Yarmook sınıfı gemileri olarak Şubat ve Kasım 2020’de hizmete girdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here