Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) nükleer caydırıcılık yeteneklerini test ettiği tatbikatın “Steadfast Noon” 17 Ekim Pazartesi günü 60 kadar uçağın katılımıyla Kuzey Avrupa hava sahasında başlayacağını açıkladı. Rusya’da yılın bu zamanlarında büyük yıllık nükleer tatbikatlar düzenliyor.

Belçika, Kuzey Denizi ve İngiltere üzerinde nükleer bombalar ile eğitimler yapılacak. Gerçek mühimmat içermeyen tatbikat ,Rusya’nın Ukrayna’daki savaşta askeri başarısızlıkların ardından “nükleer saldırı tehdidinde” bulunmasıyla aynı dönemde gerçekleşecek. 

İttifak internet sayfasından yapılan açıklamada, “30 Ekim’e kadar sürecek tatbikatın rutin, tekrarlanan eğitim faaliyeti ve herhangi güncel dünya olayıyla bağlantılı değil”  ifadeleri yer aldı.

NATO, tatbikatta gerçek mühimmatın kullanılmayacağını da vurguladı. 

Kuzey Dakota’daki Minot Hava Üssü’nden kalkan B-52 uzun menzilli bombardıman uçakları dahil olmak üzere 14 ülkeden 60  kadar uçağın katılacağı tatbikatlara Belçika ev sahipliği yapacak.

Steadfast Noon tatbikatı her yıl farklı bir Müttefik ev sahipliğinde yapıldığını söyleyen NATO Sözcüsü Oana Lungescu, “Bu tatbikat İttifak’ın nükleer caydırıcılığını güvenli, emniyetli ve etkili kalmasını sağlamaya yardımcı oluyor ” dedi.

Geçtiğimiz Salı günü NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, gergin uluslararası duruma rağmen ittifakın tatbikatlarına devam edeceğini açıkça belirtti.

Ukrayna’daki savaş nedeniyle tatbikatları iptal etmenin “çok yanlış bir sinyal” göndereceğini söyleyen  Stoltenberg,  gerginliğin tırmanmasını önlemede en iyi faktörün NATO’nun askeri gücü olduğunu savundu.

RUSYA’NINDA NÜKLEER TATBİKAT DÜZENLEMESİ BEKLENİYOR  

Rusya genellikle yılın bu zamanlarında yıllık nükleer tatbikatlar düzenliyor. Putin açıkça nükleer silah kullanmakla tehdit ettiği için bazı Batılı yetkililer için bu durum endişe kaynağı.

ABD’li ve Batılı yetkililer bu tatbikatların birkaç gün içinde başlamasını bekliyorlar. ABD’li yetkililer, tatbikatın balistik füzelerin test lansmanını içereceklerini söylüyor.

Kaynak: Ajanslar, NATO,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here