NATO Formidable Shield 2021 tatbikatında, Hollanda Kraliyet Donanması HNLMS De Zeven Provinciën (F-802) Fırkateyni üzerinde bulunan SMART-L Çok Görevli Deniz radarı, Avrupa’da ilk defa balistik füzeyi imha etmek için kullanıldı.

Hollanda Kraliyet Donanması (RNLN) açıklamasına göre, yeni SMART-L Çok Görevli Deniz radarı, 2.000 kilometreye kadar olan balistik füzeleri tespit edebiliyor. Fırkateyn üzerindeki radar, izleme ve tespit verilerini ABD’nin deniz ve kara tabanlı Balistik Füze Savunma (BMD) unsurlarına aktarabiliyor.

Hollanda Kraliyet Donanması, HNLMS De Zeven Provinciën’de bulunan SMART-L Çok Görevli Deniz radarı, Avrupa’da bir ilk olarak bir balistik füzeyi imha edilmesinde kullanıldı. NATO Formidable Shield 2021 katılan ABD Donanması Arleigh Burke sınıfı güdümlü füze destroyeri USS Paul Ignatius ve Hollanda Kraliyet Donanması HNLMS De Zeven Provinciën (F-802) Fırkateyni ortak katıldığı operasyonda balistik füze başarıyla imha edildi. Hollanda Fırkateynin üzerinde bulunan Thales yapımı SMART-L radarı balistik füzeyi tespit edip takip etti ve hedef bilgilerini USS Paul Ignatius’a iletti. ABD fırkateyni hedefe SM-3 yüzeyden havaya füzesini ateşleyerek balistik füze hedefini başarıyla vurdu.

Hollanda Kraliyet Donanması HNLMS De Zeven Provinciën (F802) fırkateyninden ses altı bir hedefe Evolved Sea Sparrow (ESSM) füzesi fırlatılıyor. Fotoğraf: Danimarka Donanması, Mayıs 2021

Hollanda yıllardır radar alanında yaptığı çalışmalar ile dünyada lider ülkeler arasında gösteriliyor. 2006 yılında balistik füzelerin uzayda yörüngesinin hesaplanmasının ardından, Thales’ın yan kuruluşu Holland Signaal bu konuya yoğunlaştı. Füze imha etme konusunda ABD ile işbirliği yapan firma, testleri Hawai yakınlarında gerçekleştirdi. 2017’de gerçekleştirilen ilk testte, Hollanda’nın Hengelo kentindeki Thales tesislerinde bulunan karaya konuşlu SMART-L MM radarı, balistik füzelerin de aralarında yer aldığı hedefleri, başarıyla tespit ve takip etti.

Hollanda Kraliyet Donanmasında De Zeven Provinciën sınıfı 4 hava savunma ve komuta fırkateyni (LCF) görev yapmaktadır. Fırkateynler bir deniz filotillasını denizden ve havadan gelen düşman tehditlerine karşı koruyabiliyor.Hava savunma harbinde uzmanlaşmış olan gemiler, Evolved Sea Sparrow (ESSM) ve SM-2 Block IIIA füzelerini barındıran ve fırlatabilen 40x Mk41 Dikey Fırlatma Sistemleri ile donatılmıştır. Ayrıca gemiler operasyonel komuta personelinin büyük ölçekli (deniz) operasyonlarını kontrol etmesine izin verecek şekilde donatılmıştır. Sınıfının ilk gemisi Mart 2019’da modernize edilerek Thales SMART-L Çok Görevli radarı entegre edildi. Diğer dört gemi için modernizasyon programı kapsamında yeni radar ve diğer sistemler yükseltilecek.

Thales SMART-L, Hava ve Uzay Gözetleme ve Balistik Füze Tespiti yapabilen yeni nesil Uzun Menzilli Çok Görevli radardır. GaN vericisi ve Dual Axis Multibeam alıcı teknolojisini uygulanan radar, tamamen dijital olarak kontrol edilen Aktif Elektronik Taramalı Dizi (AESA) özelliğine sahiptir. Dört farklı modda çalışan radar, ilk mod Hava Gözetleme modunda 360 derece arama yaparak, uçak benzeri hedefleri 480 kilometre menzilde tespit edebiliyor. Aynı anda  Hava Gözetleme ve Balistik Füze Tespit modu çalışan radar, balistik füzeleri de 2.000 kilometre mesafeye kadar tespit edebiliyor. Üçüncü modda  Hava Gözetleme kabiliyeti feragat edilerek sektör içinde balistik füzelerin tespit edilebilirliği artar. Son çalışma modunda hava gözetlemeye ihtiyaç duyulmadığı durumlarda sadece tehdit istikametine odaklandığında, balistik füze tespit kabiliyeti daha da artar.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here