Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu

Rusya’nın batı bölgelerinde NATO tehdidinin giderek arttığını öne süren Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, batı sınırlarında bu yıl 20 askeri birlik daha oluşturulacağını duyurdu.

Pazartesi günü üst düzey askeri yetkililerle yaptığı görüşmenin ardından açıklama yapan Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Rusya sınırında uçuş yapan Amerikan savaş uçaklarının sayısının arttığına, NATO’nun bölgede konuşlandırdığı savaş gemilerine ve giderek artan tatbikatlarına dikkat çekti. Şoygu, bu tür eylemlerin uluslararası güvenliğe zarar verdiğini ve Rusya’yı karşı önlemler almaya zorladığını ileri sürdü.

“Batı bölgesinde 20 askeri birlik ve kıta daha oluşturacağız” diyen Şoygu, bu birimler için 2 bin parça yeni silah sağlanacağını söyledi.

Şoygu ayrıca Belarus ile birlikte yapılacak ortak tatbikatın hazırlıklarının son aşamaya geldiğini belirterek tatbikatın “tamamen savunma özelliğinde” olduğunu ifade etti.

Rusya’nın geçen ay, Ukrayna sınırına yakın bölgelere yaptığı kapsamlı askeri takviyeler Kiev yönetiminde ve Batılı ülkelerde endişeye neden olmuş, Moskova’ya birliklerini geri çekme çağrısı yapılmıştı. Birliklerin bir kısmı tatbikata katıldıktan sonra bölgeden ayrılmış, ancak Savunma Bakanı Şoygu silahların bölgede konuşlu kalması emrini vermişti.

DW, AP 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here