Zırhlı Muharebe Aracı Modernizasyon Projesi kapsamında ASELSAN ve FNSS tarafından üretimi tamamlanan ön prototip ZMA aracında sürüş ve atış testleri başarılı şekilde gerçekleştirildi.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir açıklamasında, “ Kara Kuvvetleri Komutanlığı için başlattığımız Zırhlı Muharebe Aracı Modernizasyon Projemiz kapsamında, @aselsan-@FNSS_Savunma işbirliğinde üretimi tamamlanan ön prototip #ZMA üzerinde araç sürüş ve atış testleri başarılı şekilde gerçekleştirildi.” ifadelerini kullandı.

Açıklama şöyle devam etti: “Proje kapsamında ilk etapta 133 adet #ZMA aracı, yerli ve özgün çözümlerle modern silah sistemleri ve yüksek teknoloji görev ekipmanlarıyla donatılacak, beka kabiliyeti önemli ölçüde artırılacak ve kullanım ömrü uzatılmış olacak.”

FNSS ve ASELSAN arasında ZMA Platform Modernizasyonu Alt Yüklenicilik Sözleşmesi Ocak ayında imzalanmıştı. Projeyle Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki ZMA-15 Araçları ZMA Modernizasyonu ile yenilenecek.

Tüm yenileştirme ve iyileştirme faaliyetlerinin yanı sıra prototip üretim, kalifikasyon faaliyetleri, kule dahil tüm görev donanımlarının entegrasyonu ile seri üretim ve platforma yönelik lojistik destek faaliyetleri FNSS tarafından gerçekleştirilecek.

Proje kapsamında, 25mm NEFER Silah Sistemi, Lazer Uyarı Sistemi, Yakın Mesafe Gözetleme Sistemi, Sürücü Görüş Sistemi, Yön Bulma ve Seyrüsefer Sistemi Ana Yüklenici ASELSAN tarafından sağlanacak.

1990’lı yılların başından 2000 yılına kadar, Silahlı Kuvvetlerimizin yanı sıra, Birleşik Arap Emirlikleri, Malezya, Suudi Arabistan, Bahreyn ve Filipinler Silahlı Kuvvetlerinin envanterinde de bulunan ZMA’lar, değişen tehditler ve gelişen teknolojilere uygun olarak modernize edildi.

Kaynak: SSB, ASELSAN, FNSS

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here