Endonezya Kara Kuvvetleri için Orta Ağırlık Sınıfı Tank Seri Üretimi (Kaplan MT-Harimau) sözleşmesi, FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. ve PT Pindad arasında IDEF 2019’de imzalandı.

İmza törenine Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, FNSS CEO’su ve Genel Müdürü Nail Kurt ile Endonezyalı yetkililer katıldı.

Sözleşme ile geliştirmesi tamamlanan Kaplan MT (Harimau) Orta Ağırlık Sınıfı Tankın Seri Üretimi iki firma tarafından ortaklaşa gerçekleştirilecek ve Endonezya Ordusuna teslimatı yapılacak. Seri üretim için uzun dönemli işbirliği anlaşması 18 adet tankın 2 yıl içerisinde üretimini kapsıyor.

Endonezya ve Türkiye hükümetleri arasında imzalanan savunma sanayi işbirliği anlaşması kapsamında FNSS ve PT Pindad prototip geliştirme çalışmalarına 2015 yılı sonlarında başladı. Yaklaşık 3 yıldan daha kısa bir süre içersinde 2 prototipin üretimi tamamlandı.

Kaplan MT Tankı Türkiye ve Endonezya’da çok kapsamlı ve zorlu testlere tabi tutuldu.Testleri başarı ile tamamlayıp Endonezya Ordusu tarafından sertifikasyon verilen ilk orta ağırlık sınıfı tank olmuş ve seri üretime hak kazanmıştır.

Kaynak: FNSS, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here