ASELSAN tarafından geliştirilen KORKUT Kundağı Motorlu Namlulu Alçak İrtifa Hava Savunma Silah Sistemi’nin deniz versiyonu GÖKDENİZ IDEF 2019’da tanıtıldı.

ASELSAN standında gerçekleştirilen tanıtıma, Savunma Sanayii Başkanı (SSB) İsmail Demir, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün, ASELSAN yetkilileri ve sektör temsilcileri katıldı.

ASELSAN ana yükleniciliğinde geliştirilen KORKUT Sisteminin deniz versiyonu KORKUT-D Mayıs 2018’de TCG S. MEHMETPAŞA’ya entegre edilerek test edilmişti. İsmi KORKUT-D olarak bilinen sistem GÖKDENİZ adı verilerek değiştirildi.

Testlerde tespit, takip ve ateş altına almayı içeren tüm fonksiyonları operatör müdahalesi olmaksızın otomatik olarak yerine getiren KORKUT-D, füze saldırısına benzer, yüksek hızla deniz yüzeyinden yaklaşan hedefi ateş altına alarak imha etti. Basın bülteninde ayrıca, KORKUT-D’nin, hedefini, dünyada kullanılmakta olan birçok sisteme kıyasla daha uzun menzilde imha ettiği bilgisi yer aldı.

TCG S. MEHMETPAŞA’ya entegre edilen KORKUT-D

GÖKDENİZ Yakın Hava Savunma Sistemi, güdümlü anti-gemi füzeleri, İnsansız Hava Araçları, Uçaklar ve Helikopterlere karşı gemilerin hava savunma yapmasını sağlayacak. Ayrıca yakın alanda asimetrik su üstü tehditlerine karşı da etkili olacak.

Sistem ASELSAN tarafından geliştirilen 35 mm Parçacıklı Mühimmat (ATOM) kullanacak. Ayrıca Otomatik Şeritsiz Mühimmat Besleme Mekanizması sayesinde iki farklı tipte mühimmat sisteme yüklenebiliyor ve istenen mühimmat tipi seçilerek kullanılabiliyor. Bu sayede farklı hedef tiplerine karşı en etkili mühimmat tipi seçilebiliyor.

Hedef tespit, teşhis, takip ve imhasını tam otonom olarak gerçekleştiren GÖKDENİZ, üzerinde bulunan 3 boyutlu arama radarı; atış kontrol radarı ve elektro-optik (E/O) algılayıcılar ile gece ve kötü hava koşullarında etkin şekilde kullanılabilecek.

Kaynak: ASELSAN,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here