Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) silahlı Kuvvetleri IDEX 2021 Uluslararası Savunma fuarının üçüncü gününde uluslararası ve yerel şirketlerle 5.58 milyar AED (1.5 milyar dolar) tutarında askeri anlaşmalar imzaladı.

IDEX fuarı basın sözcüsü Tümgeneral Muhammed Al Hassani, BAE Silahlı Kuvvetleri için 12 anlaşmanın imzaladığını söyledi. Bu anlaşmanın 4’ü yerel şirketler ile imzalandı. Yerel şirketler arasında Yas Holding ve Abu Dhabi gemi tersaneleride var.

Tawazun Ekonomi Konseyi BAE’nin uydu kapasitesini güçlendirmek amacıyla uydu operatörü YAHSAT ile bir anlaşma imzaladı. İşbirliği kritik havacılık malzemeleri ve gelişmiş SATCOM teknolojileri üretimini kapsayacak.

Tawazun Stratejik Geliştirme Fonu ve Avustralya’nın EOS Savunma Sistemleri ortak girişimi, geliştirilmekte olan 14,5 x 114 milimetre hafif silah sistemi için yüksek hassasiyetli bileşenlerin üretimi ve tedariğinde EDGE grubun Precision Industries ile anlaşma imzaladı.

Fuarın dördüncü gününde BAE Savunma Bakanlığı (MoD) ile Tawazun Ekonomik Konseyi arasında imzalanan anlaşmayla, Tawazun Ekonomik Konseyi savunma ve güvenlik sektörleri için araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) planlaması gerçekleştirecek. Bakanlık, savunma ve güvenlik politikalarından sorumlu olurken, Tawazun ise BAE’deki savunma ve güvenlik Ar-Ge programlarını yönetmekle görevlendirilecek.Ayrıca Abu Dabi ve Fujairah’daki üç tersanesinin yenilenmesi amacıyla Al Fattan Holding ile Tawazun arasında bir anlaşma imzalandı. IDEX fuarının dördüncü gününde BAE Silahlı Kuvvetleri çoğu yerel şirketler olmak üzere 2,14 milyar AED (583 milyon ABD Doları) değerinde anlaşmalar imzalamış oldu.

Abu Dabi Veliaht Prensi ve BAE Silahlı Kuvvetleri Yüksek Komutan Yardımcısı Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan, BAE Silahlı Kuvvetleri ve Abu Dabi Polisinin satın alma ve sözleşmelerini yönetmek üzere Tawazun Ekonomik Konseyi’ni görevlendirmişti.

EDGE Grupun diğer bir alt firması HALCON, ilk gemi karşıtı seyir füzesini IDEX’te tanıttı. HAS-250 seyir füzesi 250 kilometreden fazla menzil ile 0,8 Mach’a kadar hızlarda uçabiliyor. Terminal aşamasında 5 metrenin altında denizden hedefe doğru gidebiliyor. Halcon tarafından üretilen diğer bir ürün SKYKNIGH füzeleri, roketler, topçu ve havanlar, drone sistemi, döner kanatlı uçaklar, İHA’lar gibi tehditleri 10 kilometre menzilden vurmak için tasarlanıyor. Füze Alman Rheinmetall tarafından üretilen Oerlikon hava savunma sistemine entegre edilmesi planlanıyor.

İtalyan savunma sanayinin önde gelen firmalarından Leonardo ve BAE’nin Falcon Havacılık Hizmetleri yeni helikopterleri fuarda sergiledi.Uzun süredir devam eden ortaklar, müşterilerine Leonardo AW139, AW189 ve AW169 helikopter modellerini tanıttı.

Güney Afrika’nın savunma şirketi Paramount Group, Hindistan Savunma Bakanlığı’ndan Kalyani M4 araçlarının tedariği için 1,78 milyar rupi (245,5 milyon ABD doları) değerinde sipariş aldı. Şirket Hindistan’ın mühendislik ve teknoloji grubu BHARAT FORGE ile ortaklık yapacağını söyledi. Paramount Group iki şirketin Hindistan’da zırhlı araçlar üretmek için teknoloji ve uzmanlıklarını birleştireceğini belirtti.

Paramount Group Kalyani M4 aracı

Kaynak: IDEX 2021

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here