Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) 60 ülkeden 1000 yakın firmanın katıldığı IDEX 2021 Uluslararası Savunma Fuarına İsrail savunma firmaları ilk defa katıldı.

Yaklaşık 40 İsrail firmasının katılmayı düşündüğü IDEX fuarına, COVID-19 kısıtlamaları ve havalimanlarının kapatılması sebebiyle katılım düşük gerçekleşti. Fuarda İsrail savunma teknolojisi firması Advanced Defence Systems’in alt firması Aeronautics’in Orbiter 4 taktik İnsansız Hava Aracı sergilendi. Diğer İsrail firması Steadicopter ise yeni ürün helikopter İHA’larını tanıttı.

İsrail firmalarının katılımı geçen yıl Bahreyn ve BAE’nin İsrail ile ilişkileri normalleştirildiği Abraham Anlaşmasını ardından gerçekleşti.

İsrail yapay zeka ve siber güvenlik alanında dünyada lider ülkelere arasında gösteriliyor.Çok sayıda küçük ​​şirkete sahip olan İsrail, yeni teknolojiyi savunma sanayine hızla entegre ediyor. Bu konuda Körfez’de çok sayıda ortak bulması bekleniyor.

İsrail son dönemde Hindistan, Yunanistan, Güney Kıbrıs, Mısır ve BAE ile ortak çıkarlarının örtüşmesi üzerine yakın ilişkiler geliştirdi.Yakın zamanda Yunanistan’da düzenlenen Philia Forumu’nda İsrail, Güney Kıbrıs, Mısır, Suudi Arabistan, Bahreyn, Irak Dışişleri Bakanları ve Birleşik Arap Emirlikleri bakanı ile bir araya geldi. İsrail’in IDEX fuarına katılımı ilişkilerin nereye doğru gittiğini göstermektedir. Örneğin Hindistan, IDEX’in denizcilik bölümü olan NAVDEX’e bir savaş gemisi gönderdi.İsrail savunma teknolojisi firması Advanced Defence Systems fuara katılım sağladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here