Milli Savunma Bakanlığı, “İdlib bölgesindeki an Nayrab’dan rejim unsurlarının çıktığı ve Rejime ait 1 helikopterin düştüğü öğrenilmiştir” açıklaması yaptı.Bakanlık en son açıklamasında ise 51 Rejim unsuru etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

Savunma Bakanlığı öğle saatlerinde yaptığı açıklamada, Alınan son bilgilere göre; İdlib bölgesindeki an Nayrab’dan rejim unsurlarının çıktığı ve Rejime ait 1 helikopterin düştüğü öğrenilmiştir.” denildi.

Nayrab bölgesinde düşen helikopterin Esad rejimine ait Rus yapımı Mi-17 tipi genel maksat helikopteri olduğu bildirildi.

Akşam saatlerinde yapılan başka bir açıklamada ise, “ İdlib bölgesindeki çeşitli kaynaklardan alınan son bilgilere göre; 51 Rejim unsurunun etkisiz hale getirildiği, 2 tank, 1 uçaksavar mevzii ile 1 mühimmat deposunun imha edildiği, 1 tankın da ele geçirildiği öğrenilmiştir.“ ifadelerini kullandı.

Reuters’in haberine göre Suriye Ordusu M5 yolunun İdlib Haleb hatını tamamen ele geçirdi. Serakip çevresinde ise SMO ile Suriye Ordusu arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Suriye Ordusu M5 yolunun İdlib Haleb hatını tamamen ele geçirdi.
…………………………………………………………………..

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), M5 olarak bilinen stratejik Halep-Şam karayolunun tamamının Suriye ordusunun kontrolüne geçtiğini açıkladı.Buna göre, karayolunun açılmasıyla, Şam-Halep arasındaki kesintisiz bağlantı 2012’den bu yana ilk kez sağlanmış oldu.

STOLTENBERG: SURİYE VE RUSYA’YA ACİLEN SALDIRILARI DURDURUN

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, “İdlib’deki saldırıları kınıyor, Suriye yönetimi ve Rusya’ya acilen saldırıları durdurma çağrısında bulunuyorum” dedi.

Stoltenberg, Brüksel’de yarın başlayacak iki günlük Savunma Bakanları Toplantısı öncesinde konuştu.

İdlib’deki durumun son derece endişe verici olduğunu belirten Stoltenberg, ”Esad rejimi ve Rusya’ya çağrıda bulunuyorum. Çünkü Moskova, rejimin saldırılarına destek oluyor. İdlib’deki saldırılar derhal durdurulmalı” şeklinde konuştu.

”Rejim ve Rusya’nın saldırıları sebebiyle insani kriz yaşanıyor” diyen Stoltenberg yüzbinlerce kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığına vurgu yaptı.

Kaynak: MSB, Ajanslar, NTV, NATO,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here