Milli Savunma Bakanlığı, son bilgilere göre, bugün 55 Rejim unsurunun etkisiz hale getirildiğini açıkladı.TBMM’de konuşan Cumhurbaşkan Erdoğan,”rejim güçlerini her yerde vuracağımızı buradan ilan ediyorum” dedi.

Savunma Bakanlığının açıklamasında, ” İdlib bölgesinde çeşitli kaynaklardan alınan son bilgilere göre; bugün 55 Rejim unsurunun etkisiz hale getirildiği öğrenilmiştir.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Rusya Savunma Bakanlığı, Türk askeri araçlarının yer aldığı konvoyun İdlib’e girerken havadan çekilen videosunu yayınladı.

Bakanlığın yayınladığı, insansız hava aracından (İHA) çekilmiş olan görüntülerde yolda İdlib’e doğru ilerleyen onun üzerinde askeri aracın yer aldığı konvoy görülüyor.

Rusya Savunma Bakanlığı’nın daha önce yaptığı açıklamada, Türkiye-Suriye sınırından militanlara yapılan silah ve mühimmat sevkiyatlarının, ayrıca Türk askeri konvoylarının İdlib’deki durumu önemli ölçüde zorlaştırdığına dikkat çekmişti.

ERDOĞAN:REJİM GÜÇLERİNİ HER YERDE VURACAĞIZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin TBMM grup toplantısında İdlib ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Erdoğan “Gözlem noktalarındaki veya diğer yerlerdeki askerlerimize en küçük bir zarar gelmesi halinde, bugünden itibaren İdlib’le ve Soçi Muhtırası sınırlarıyla bağlı kalmadan, rejim güçlerini her yerde vuracağımızı buradan ilan ediyorum” dedi.

“Şubat ayı sonuna kadar rejimi Soçi Muhtırası sınırları dışına, yani gözlem noktalarımızın gerisine çıkartmakta kararlıyız” diyen Erdoğan sözlerini “Karada ve havada her ne gerekiyorsa çekinmeden, tereddüt etmeden, hiçbir oyalamaya meydan vermeden bunu yapacağız. Bitmez tükenmez toplantıların sonucunu beklemeden hemen şimdi ne yapmamız gerekiyorsa onun adımlarını atacağız” diye sürdürdü.

ABD SURİYE TEMSİLCİSİ JAMES JEFFREY: TÜRKİYE’NİN İDLİB’DEKİ ÇIKARLARINI DESTEKLİYORUZ.

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey Ankara’da temaslarda bulundu.NTV Televizyonuna özel röportaj veren James Jeffrey, “Türkiye’nin İdlib’deki meşru çıkarlarını destekliyoruz.” dedi.

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey
………………………………………………………

Türk askeri İdlib’de kendini savunma hakkına sahip. Türkiye’nin rejim güçlerine karşılık vermesini anlıyoruz diyen Jeffrey, ” NATO müttefiki olarak nasıl yardımcı olabileceğimizi araştırıyoruz. Bu konuda istihbarat paylaşımı olsun, ekipman transferleri de son derece önemli. Bunlar da iyi çalışmaya devam ediyor. Diplomatik yaklaşımımızın da koordine olduğundan emin olmamız gerekiyor. Çünkü burada bizim de güçlerimiz mevcut.” ifadelerini kullandı.

AKAR: NATO’DAN SOMUT DESTEK BEKLİYORUZ

Savunma Bakanı Akar İdlib’deki Türk gözlem noktalarını boşaltmayacaklarını belirterek NATO müttefiklerinden ‘somut destek’ bekledikleri mesajını verdi.

Savunam Bakanı Hulusi Akar Associated Press haber ajansına bir söyleşi verdi.
………………………………………………………

Associated Press haber ajansına bir söyleşi veren Akar, İdlib’teki 12 gözlem noktasından hiçbirini boşaltmayacaklarını ve Türk askeri noktalarına Suriye tarafından saldırılması halinde kuvvetli misillemede bulunma emri aldıklarını kaydetti.

Akar “Herhangi bir şey olursa misilleme olacak…Biz defalarca personelimizi ve askerlerimizi oradan çekmeyeceğimizi söyledik. Görevlerine devam edecekler” şeklinde konuştu.

Kaynak: MSB, NTV, Reuters, DW, Sputnik,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here