İsrail’in ürettiği ilk tekerlekli zırhlı personel aracı olan ”Eitan”ın seri üretimine başlanacağı açıklandı.

İsrail Savunma Bakanlığı’nın yazılı açıklamasında, “Zırhlı Araçlar Müdürlüğü, ilk tekerlekli ZPT olan Eitan’ın seri üretimine başlayacak.” İfadelerini kullandı. Bakanlığın açıklamasında yeni Eitan ZPT’nın 2021’in sonunda faaliyete geçeceğini duyurdu.

The Times of Israel gazetesine açıklamalarda bulunan Zırhlı Araçlar Müdürlüğü başkanı Gen. Guy Paglin, “ Eitan’ın dünyanın en iyi korunan ZPT’si olacağını” söyledi.

İsrail’in 2014 Temmuz’unda Gazze’ye yönelik düzenlediği ‘Koruyucu Hat Operasyonu’nda’ yaşanılan sıkıntılardan çıkarılan dersler sonucunda geliştirilen Eitan 30 -35 bin kg ağırlığa sahip olacak.

Yeni nesil zırhlı personel taşıyıcının, ağır paletli Namer ZPT’den daha hafif ve daha hızlı olacağı ifade ediliyor. Eitan, 8×8 taktik tekerlekli bir zırhlı araç olduğu için, üretimi ve bakımı da Namer’den çok daha ucuz olacağı belirtiliyor.

İsrail Savunma Şirketi Rafael tarafından geliştirilen Trophy aktif koruma sistemi ile korunacak olan Eitan zırhlı aracı, tanksavar füzelere karşı tasarlanmış ‘yüksek teknoloji zırh’ gibi gelişmiş savunma sistemleri bulunuyor.

Eitan 750 beygir gücündeki motoru ile asfalt yolda 90 km hıza ulaşabiliyor.Komutan, sürücü ve topçu da dahil olmak üzere 12 personeli taşıyabilen araca, otomatik topun yanı sıra uzaktan kumandalı silah sistemi entegre edilebiliyor.

Kaynak: Defence Blog, Times of Israel, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here