Milli Savunma Bakanlığı, Millî IFF Mod-5 Dost/Düşman Tanıma/Tanıtma Sistemi ve 6 sensörlü Füze İkaz Sistemi teçhiz edilmiş ilk T-129 ATAK helikopterinin Kara Kuvvetleri Komutanlığında envantere girdiğini açıkladı.

Bakanlığın açıklamasında, ” Faz-2 konfigürasyona sahip bir T-129 ATAK helikopteri daha Kara Kuvvetleri Komutanlığımızın envanterine alındı. Böylece 57’nci #ATAK helikopterimiz de envantere girmiş oldu. ” ifadelerini kullandı.

Açıklamda, ”Envantere giren helikopterimiz, Millî IFF Mod-5 Dost/Düşman Tanıma/Tanıtma Sistemi ve 6 sensörlü Füze İkaz Sistemi ile teçhiz edilmiş ilk ATAK helikopteri olma özelliğini taşıyor.” ifadeleride yer aldı.

FAZ 1 ve 2 arasındaki en büyük fark, Elektronik Harp (EH) sistemlerinde olacak.FAZ-1 ek olarak FAZ-2’de Radar İkaz Sistemi RWR (Radar Warning Receiver), Radyo Sinyal Karıştırıcısı RFJ (Radio Frequency Jammer), Lazer İkaz Sistemi LWR (Laser Warning System) gibi EH sistmeleri bulunacak.Ayrıca 9681 V/UHF Radio (Yüksek/çok Yüksek Bant Telsizi) yer alacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here