Ukrayna ile Rusya arasındaki gerilim artarken İngiltere savaş gemileri Mayıs ayında Karadeniz’e doğru yola çıkacağı bildirildi.

Sunday Times’ın üst düzey Deniz Kuvvetleri kaynaklarına dayandırdığı habere göre, İngiliz savaş gemileri Ukrayna ile Rusya arasındaki gerilimin artması üzerine Mayıs ayı ortalarında Karadeniz’e doğru yola çıkacak. Gazete konuşlanmanın İngiltere ve NATO müttefiklerinin Ukrayna’ya dayanışma göstermeyi amaçladığını bildirdi.

Haberde, hava savunma özelliği olan Tip 45 Muhribi ve Denizaltı savaşı kabiliyeti olan Tip 23 firkateyni, Kraliyet Donanması’nın Akdeniz’e gidecek olan Uçak Gemisi Görev Gücü’nden ayrılarak Boğazlar’dan Karadeniz’e geçecek. Queen Elizabeth uçak gemisinde bulunan F-35B savaş uçakları ve Denizaltı avlamada kullanılan Merlin helikopterleri Karadeniz’e geçecek gemilere destek vermek üzere hazır bekleyecek.

İngiltere Savunma Bakanlığındaki yetkililer yorum yapmaktan kaçınırken, bakanlık sözcüsü gazeteye verdiği demeçte, İngiltere hükümetinin durumu izlemek için Ukrayna ile yakın bir şekilde çalıştığını ve Rusya’yı gerginliği azaltma yönünde çağrı yaptığını söyledi.

Queen Elizabeth uçak gemisinden oluşan görev gücü önümüzdeki aylarda Akdeniz, Hint Okyanusu ve Doğu Asya’ya gitmek için hazırlık yapıyordu.

Kaynak: Reuters

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here