Yunanistan, İsrail’le askeri alandaki işbirliğini genişletiyor. Yunanistan ile yeni bir savunma anlaşması yapan İsrail, aralarında bir uçuş okulunun açılmasının da bulunduğu 1,6 milyar dolar hacminde yeni bir savunma anlaşması imzaladı

İsrail Savunma Bakanlığı, İsrail ve Yunanistan’ın 1.65 milyar dolar değerinde 20 yıllık bir savunma anlaşması imzaladığını açıkladı.

Bakanlığın açıklamasında, İsrail merkezli savunma şirketi olan Elbit Systems, Yunanistan Hava Kuvvetleri için bir uçuş okulu kuracak ve işletecek. Anlaşma, Elbit Sistem’in uçuş simülatörleri ve eğitmen sağlanması, yaşam boyu lojistik destek vermesi gerektiriyor. Aynı anlaşma, Yunanistan’a M-346 satılmasını ve T-6 eğitim uçakları modernizasyonunu kapsıyor.

İki ülke arasındaki söz konusu anlaşma bu yılın başında duyurulmuş, İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, “Bu, İsrail ve Yunanistan’ın çıkarlarına hizmet eden, her iki ülkede de yüzlerce iş fırsatı yaratacak ve Akdeniz’de istikrarı artıracak uzun vadeli bir ortaklıktır” ifadelerini kullandı.

Yunanistan’ın güneyindeki Kalamata Havalimanı’nın uçuş eğitim merkezine dönüştürülmesi için süren müzakerelerin ardından İsrail ile anlaşmaya varılmıştı. Atina, İsrail ile stratejik ilişkilerini genişlettiği gibi, aynı zamanda Yunan Hava Kuvvetleri pilotlarının yetiştirilmesi sorununa çözüm sağladığı için anlaşmaya büyük önem veriyor.

Yunanistan, Türkiye ile yaşadığı anlaşmazlığın ardından ortaklarıyla askeri alandaki işbirliğini genişletmeye başlamış, savunma bütçesini de beş katına çıkarmıştı. Yunanistan’ın 2021 savunma bütçesinin 2,5 milyar euroya çıkartılmasını öngören bütçe tasarısı Aralık ayı ortasında parlamentodan geçti.

Fransa ile de yeni bir askeri anlaşma yapan Atina, Rafale tipi 18 Fransız savaş uçağının yanı sıra dört yeni fırkateyn, mühimmat ve çeşitli askeri teçhizat satın almayı planlıyor.

Kaynak: İsrail Savunma Bakanlığı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here