Pervaneli robot hava aracı Ingenuity, Mars yüzeyinden 3 metre yükselerek yarım dakika boyunca havada asılı kaldı.

NASA’nın geliştirdiği minyatür helikopter Ingenuity, Pazartesi günü Mars yüzeyinde başarılı bir kalkış ve iniş gerçekleştirdi. Böylelikle ilk kez Dünya dışında bir başka gezegen yüzeyinde bir hava aracı, kontrollu bir uçuşu başarıyla tamamlamış oldu.

NASA, çift motorlu Ingenuity’nin Mars yüzeyindeki uçuşunun başarısının, Mars’ın yanısıra Venüs ve Satürn’ün uydusu Titan gibi güneş sistemindeki diğer noktaların farklı ve yeni yöntemlerle keşfinin önünü açacağını bildirdi.

NASA’nın Los Angeles yakınlarındaki Jet İtki Laboratuvarı’ndan (Jet Propulsion Laboratory) yetkililer, Mars’tan genel verilerin, güneş enerjisiyle çalışan 1,8 kilogram ağırlığındaki mini helikopterin 40 saniyelik uçuşunu planlanandan üç saat erken gerçekleştirdiğini doğrulamasını sevinçle karşıladı.

Pervaneli robot hava aracı Ingenuity, Mars yüzeyinden 3 metre yükselerek yarım dakika boyunca havada asılı kalmak ve dört ayağı üzerinde yeniden yüzeye inmek üzere programlanmıştı.

NASA’nın Jet İtki Laboratuvarı tarafından canlı yayınlanan uçuş sırasında yaptığı sunumda uçuştan alınan ilk görüntüler de paylaşıldı.

Ingenuity’nin altında yer alan kameradan alınan siyah-beyaz fotoğraf, aracın havalandıktan sonra Mars yüzeyine düşen gölgesini de gösteriyor.

Ingenuity’nin uçuşunu gerçekleştirdiği noktadan 60 metre uzaklıkta bulunan Mars gezicisi Perseverance’ın üzerindeki kameranın çektiği renkli fotoğrafsa helikopteri turuncu Mars yüzeyinden görüntülüyor.

Ingenuity Proje Modürü Mimi Aung, “Artık insanoğlunun bir başka gezegende bir hava aracı uçurduğunu söyleyebiliriz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here