RAF, Kraliyet Avustralya Hava Kuvvetleri (RAAF) ve Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri (USAF), 2023 Royal International Air Tattoo’nun açılış gününde E-7 Wedgetail Havadan Erken Uyarı ve Kontrol (AEW&C) uçağı üzerinde ortak çalışma niyetini belirten bir vizyon bildirisi için iş birliği yaptı.

Kraliyet Hava Kuvvetleri Hava Mareşal Sir Rich Knighton, Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanı Gen. CQ Brown, Jr. ve Kraliyet Avustralya Hava Kuvvetleri Komutanı Hava Mareşal Robert Chipman, belgeyi İngiltere’nin Gloucester şehrindeki RAF Fairford Hava Üssü’nde düzenlenen Royal International Air Tattoo etkinliği sırasında imzaladılar.

Kraliyet Hava Kuvvetleri Hava Mareşal Sir Rich Knighton (ortada), Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanı Gen. CQ Brown, Jr. (sağda)ve Kraliyet Avustralya Hava Kuvvetleri Komutanı Hava Mareşal Robert Chipman (solda) belgeyi İngiltere’nin Gloucester şehrindeki RAF Fairford Hava Üssü’nde imzaladı.

Üçlü anlaşma kapsamında, RAF, Kraliyet Avustralya Hava Kuvvetleri (RAAF) ve Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri (USAF), E-7 Wedgetail uçaklarının kabiliyetini geliştirme ve karşılıklı fayda sağlamak amacıyla bir araya geldi.

Bu anlaşma ile ülkeler, E-7 Wedgetail Havadan Erken Uyarı ve Kontrol (AEW&C) uçağının kabiliyetlerinin arttırılması, değerlendirme ve test süreçlerinin işbirliğiyle yürütülmesi, etkileşim kabiliyeti, sürdürülebilirlik, operasyonlar, eğitim ve güvenlikle ilgili konularda işbirliği yapacaklarını taahhüt etti.

Boeing firması da 1,2 milyar dolar değerindeki yeni bir sözleşme ile ABD Hava Kuvvetleri için E-7 Wedgetail Havadan Erken Uyarı ve Kontrol (AEW&C) uçağının yeni varyantını geliştireceğini duyurdu. Anlaşma sayesinde iki yeni ABD varyantı hayata geçirilecek ve E-7 uçağının kabiliyetleri daha da artacak.

ABD Hava Kuvvetleri, Şubat ayında yaptığı açıklamada, Boeing E-3 Sentry Havadan Erken Uyarı ve Kontrol uçaklarının bir kısmını değiştirmek için yeni bir havadan erken uyarı uçağı arayışına girdiğini duyurmuştu.

Aranan uçakta en önemli özelliklerden biri, Northrop Grumman tarafından üretilen Çok Rollü Elektronik Taramalı Dizi (MESA) sensörü. Bu özel sensör, hem havadan hem denizden gelen tehditlere yönelik 360 derecelik kapsama alanı sağlayarak üstün bir yetenek sunuyor. Ayrıca E-7’nin radarı, Boeing E-3 tarafından kullanılan mekanik taranan radardan en az bir nesil ileri seviyede bulunuyor.

E-7 Wedgetail, uzun mesafeden çeşitli türdeki hedefleri tespit edip takip etme kabiliyetinin yanı sıra, Pentagon’un gelecekteki savaş yönetim sistemi olan Gelişmiş Savaş Yönetim Sistemi (ABMS) ile entegre çalışabilme özelliğiyle öne çıkıyor. Hava Kuvvetleri, uzun süredir gelecekteki savaş yönetiminin nasıl yürütülmesi gerektiğine dair bir model geliştiriyor ve bu entegrasyon, gelecekte olası bir Çin çatışması için önemli bir adım olarak kabul ediliyor.

E-7 Wedgetail, Hava Kuvvetleri’nin bakım ve lojistik maliyetlerini büyük ölçüde azaltacak. E-3’e kıyasla çok daha sağlam bir tedarik zincirinden de yararlanıyor. E-7 Wedgetail, 737-700 Yeni Nesil (NG) gövdesini temel alıyor. Boeing 737 NG’nin ticari üretimi 2020’de sonlandırılmış olmasına rağmen askeri türevli yolcu uçakları için üretim çalışmaları devam ediyor.

E-7 Wedgetail, şu anda üç önemli müşteriye (Avustralya, Güney Kore ve Türkiye) hizmet veriyor olması, sertifikasyon sürecini basitleştirmenin yanı sıra, bazı önemli müttefiklerle birlikte çalışabilirliği sağlamaktadır.

ABD Hava Kuvvetleri’nin yeni E-7 uçaklarının üretimine 2025 yılında başlanacak olup, ilk uçağın 2027’de operasyonel hizmete hazır olması hedeflenmektedir. Hava Kuvvetleri, toplam 24 adet E-7 uçağı satın almayı 2032 yılına kadar hedefliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here