Norveç hava savunma sistemi tarafından kullanılan NASAMS sistemi 2022’nin sonlarında Ukrayna’ya ulaştı. Sistem Ukrayna’nın başkenti Kiev ve çevresinde etkin bir şekilde çalıştı ve yüzden fazla hedefi etkisiz hale getirdi. Ancak yoğun kullanımdan dolayı NASAMS sisteminde bazı hasarlar meydana geldi. 

Norveçli yayın kuruluşu NRK’ya konuşan Ukraynalı NASAMS operatörü Nikita,  üç haftalık bir eğitim kursunu tamamlayarak Norveç’ten vatanına döndükten sonra yeni gelen NASAMS sistemleriyle göreve başladığını, sistemin etkinliği konusunda güven veren ifadeler kullandı. 

“hiçbir silahın yüzde yüz mükemmel olamayacağını” belirten operatörü Nikita bazı NASAMS bataryalarının onarımlar nedeniyle geçici olarak çalışmaz hale geldiğini söyledi. 

NASAMS’ın, Ukrayna hava savunma kuvvetleri tarafından halen kullanılan eski Sovyet anti-hava sistemlerine göre daha kararlı olduğunu belirten Nikita, sistemin etkin bir şekilde çalıştığını doğruladı. 

İlk Norveç hava savunma sistemi NASAMS, 7 Kasım 2022 tarihinde Ukrayna’ya geldi. Teslimatın ardından ek sistemler de teslim edildi.

Norveç Kraliyet Hava Kuvvetleri Akademisi’nde araştırmacı olarak görev yapan Ole Jorgen Maao, sistemdeki bazı hasarlar olsa bile NASAMS’ın çalışmaya devam edebilir bir yapıya sahip olduğunu vurguladı. Örneğin bir veya daha fazla radarın tahrip edilmesi durumunda, fırlatma platformlarının hala çalışabileceğini ve gerekli hedef bilgisinin ağdan alınabileceğini ifade etti. 

Bu önemli savunma sistemi, Ukrayna’yı desteklemek için Norveç tarafından ek destek paketleriyle takviye edilmeye devam ediyor. Norveç Savunma Bakanlığı, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine, zaten teslim edilen NASAMS sistemlerine dayanıklılığı, rezervi ve esnekliği artırmak için iki tam batarya ve yedek parça içeren bir destek paketi bağışlayacağını duyurmuştu. 

Norveç hava savunma sisteminin Ukrayna’ya getirdiği etkinlik ve başarılar takdir topluyor. Ancak, yoğun kullanım nedeniyle bazı hasarların meydana geldiği ve onarım ihtiyacının bulunduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle, Norveç’in Ukrayna’ya sağladığı destek paketleri, sistemin sürekliliğini ve etkinliğini sağlamak için önemli bir rol oynamaktadır.

Kaynak: Defense Express

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here