Suudi Arabistan Savunma Bakanı Khalid bin Salman, ülkenin savunma kabiliyetlerini güçlendirmek amacıyla Türk şirketi Baykar ile insansız hava aracı (AKINCI TİHA) alım sözleşmesinin imzalandığını duyurdu.

Khalid bin Salman, yaptığı açıklamada, Suudi Savunma Bakanlığı ve Baykar arasında iki adet alım sözleşmesinin imzalandığını ifade etti. Bu anlaşmaların, Suudi Arabistan’ın silahlı kuvvetlerinin hazırlık seviyesini artırmayı ve savunma ile üretim kabiliyetlerini güçlendirmeyi hedeflediğini belirtti.

Baykar’ın CEO’su Haluk Bayraktar da bu gelişmeyi doğrulayarak, Suudi Arabistan’ın, şirketin orta irtifa uzun menzilli AKINCI TİHA’yı ithal etme ve işbirliği anlaşması yapma kararı aldığını açıkladı.

Baykar’ın yaptığı açıklamaya göre, Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı ile imzalanan bu kapsamlı anlaşma, iki ülkenin ileri teknoloji geliştirme yeteneğini artırmayı hedefliyor. Teknoloji transferi ve ortak üretim gibi işbirliği faaliyetleriyle, her iki ülke savunma sanayisinde güçlü birer aktör olmayı amaçlıyor.

Geçtiğimiz ay yapılan haberlerde, Suudi Arabistan’ın Cidde’de insansız hava aracı üretim hattı kurma planlarından bahsedilmişti. Bu hamle, ülkenin büyük miktarda insansız hava aracı (İHA) üretebilme potansiyelini gözler önüne seriyor.

Baykar, son yıllarda savaşta kanıtlanmış silahlı Bayraktar TB2 ile dünya çapında adını duyurmuş bir şirket. İmzalanan anlaşma, Türk savunma sanayisinin uluslararası alanda güçlü bir aktör olarak konumunu sağlamlaştırmasına ve Suudi Arabistan’ın savunma kabiliyetlerini güçlendirmesine önemli bir katkı sağlayacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here