BAE Systems, Lockheed Martin ve MBDA mühendislerinden oluşan bir ekipin, İngiltere’nin F-35 uçaklarında yeni nesil silahların entegrasyonu için çalışma başlatacağı bildirildi.

İlk çalışma paketinde MBDA’nın havadan havaya METEOR füzesi, havadan yüzeye SPEAR füzesi, ASRAAM füzesi ve Raytheon’un Paveway® IV füzesi F-35 uçaklarına uyarlanması gerçekleştirilecek. Bu çalışma ile füzeler Kraliyet Hava Kuvvetlerinde operasyonel hala getirilmiş olacak.

MBDA firmasının Hava Savaşı Geliştirme Başkanı Cliff Waldwyn, ” Bu çalışma Birleşik Krallık Hava Kuvvetlerinin Hava savaşı kabiliyetini arttırmada önemli kilometre taşıdır. İlk çalışma paketinde Meteor ve SPEAR’ın entegrasyonu ile başlayacak. MBDA’nın entegrasyon ekibi, BAE Sistem ve Lockheed Martin ekipleri iyi çalışıyor, modernizasyon çalışmasında mükemmel geleceğe inşa etmeyi planlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Geçen yıl 17.filoya ait RAF pilotu California Edwards Hava Kuvvetleri Üssü’ndeki F-35 Test ve Değerlendirme Filosunda ASRAAM ve Paveway® IV füzeleri ile uçmuştu.

Kaynak: BAE Systems,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here