METEKSAN Savunma Sanayi tarafından geliştirilen yeni nesil sonar sistemi YAKAMOS 2020 ilk kez IDEF 2019 fuarında sergilenecek. Yeni sonar sisteminin İ-Sınıfı Fırkateynlerde kullanılması planlanıyor.

YAKAMOS Karinaya Monteli Sonar Sistemi özellikle korvet ve fırkateyn gibi su üstü gemi platformlarının denizaltı, torpido ve diğer su altı hedef/tehditlerini tespit ve takip etme görevinde kullanılıyor.

YAKAMOS sistemi MİLGEM Ada Sınıfı Korvetlerde 2008 yılından beri görev yapıyor. MİLGEM 2. ve 3. gemiden sonra 4. gemisi TCG KINALIADA YAKAMOS Karinaya Monteli Sonar Sistemi’nin Fabrika Kabul Testlerini (FAT) yakın bir zaman önce gerçekleştirilmişti.

MİLGEM projesi ile yerli sonar sisteminin geliştirilmesi ilk kez TÜBİTAK ve Deniz Kuvvetleri Araştırma Merkezi Komutanlığı (DzKK.lığı, ARMERKOM) tarafından Temmuz 2006 tarihinde başlanmıştı. Geliştirme sürecinin tamamlanmasının ardından sistemin sanayileştirilmesi için Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından Türkiye’nin Sualtı Akustiği Mükemmeliyet Merkezi olarak METEKSAN Savunma görevlendirildi.

Daha kompakt, daha yetenekli, daha modüler ve kolayca uyumlandırılabilir yazılım ve donanım mimarisi ile YAKAMOS 2020, değişen teknolojiye ve değişen akustik ortam koşullarına kolayca adapte edilebilecek ve dünya pazarındaki rakiplerinin önüne geçecek yetenekte geliştirildi.

Kaynak: Ajanslar, METEKSAN,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here