Belçika ve Hollanda donanması 12 adet ‘Mayın gemisi sistemleri’ tedariği için Naval Group ve ECA Robotics’den oluşan konsorsiyumu seçtiğini açıkladı. İki ülke yeni Fırkateyn ve Mayın Önleme gemi alımı için Haziran 2018’de ön mutabakat zaptı imzalamıştı.

Altı gemi sistemi Belçika donanmasına diğer altı gemininki ise Hollanda Kraliyet Donanması’na teslim edilecek.Yaklaşık 2 milyar Euro değerinde olan sözleşmenin nihai bildirimi önümüzdeki haftalarda açıklanacak.

Naval Group ve ECA Robotics 1970 yıllarından bu yana denizlerde mayın temizleme sistemleri konusunda çalışıyor. Belçika, Hollanda ve Fransa mayın temizleme programı konusunda beraber işbirliği yapıyor.

Belçika, mayın önleme gemileri ve insansız sistem alımında liderlik yaparken Hollanda’da fırkateyn konusunda liderlik yapıyor. Yeni mayın gemileri, Hollanda donanmasında görev yapan Alkmaar sınıfı ve Tripartite sınıfı mayın önleme gemilerinin yerini alacak. Belçika donanmasında ise 6 adet Tripartite sınıfı mayın gemisinin 3 tanesi yeni gemiler ile değiştirilecek, diğer gemiler komuta ve lojistik destek gemilerinin yerini alacak.

Yeni mayın önleme gemileri daha hızlı ve güvenli mayın tanımlaması sağlanırken, gemilerde uzaktan kumandalı araçlar (ROV), insansız su üstü araçları (USV), İnsansız hava araçları (UAV), insansız sualtı araçları ( UUV) gibi sistemler bulunacak.

Mayın gemileri deniz ticari yolların korunması ve NATO görevlerinin icra edilmesinde görev alacak. Belçika Donanması ilk gemiyi 2023 yılında, Hollanda Donanması ise 2025 yılında almayı planlıyor.Mayın Önleme Gemilerinin tasarımı için Saab’ın MCMV 80, BMT Group’un Venari 85 ve Sea Naval Solutions Deviceseas gibi birçok Avrupa firması yarışıyor.

Hollanda Savunma Bakanlığı’nın Savunma Malzemeleri Örgütü (DMO), Fırkateyn programı tedariği için Damen Schelde gemi inşa şirketi ve Thales Hollanda’dan teklif istedi. Belçika donanmasına iki Hollanda Donanmasına iki olamak üzere toplam dört fırkateyn için sözleşme imzalanacak.

Yeni fırkateynler, Belçika ve Hollanda donanmalarıda görev yapan çok görevli Karel-Doorman sınıfı (M-Sınıfı) fırkateynler yerini alacak. Fırkateynlerin denizaltı savaşında (ASW) genel amaçlı bir rol üstlenmesi de planlanmaktadır. İlk fırkateyn Hollanda Kraliyet Donanmasına 2024’te, Belçika Donanmasına ise 2027’de teslim edilecek.

Kaynak:Defpost, SAAB, BMT Defence, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here