İngiltere’nin yeni nesil savaş uçağı F-35 Lightning II ‘in savaşa hazır olduğu açıklandı. Önümüzdeki yaz aylarında Suriye ve Irak’taki DAEŞ hedeflerine yapılacak saldırılarda görev alması bekleniyor.

İngiltere Savunma Sekreteri Gavin Williamson, Hava Kuvvetleri’nin (RAF) Marham’daki hava üssüne yaptığı ziyarette, Başkan Trump’un Suriye’den geri çekilme açıklamalarına rağmen İngiltere’nin Suriye’nin doğusunda kalan DAEŞ militanlarına baskıyı sürdürüceğini söyledi.

Üste görev yapan F-35 filosu hakkında bilgi alan Williamson, ” İngiltere’nin şu ana kadar Lockheed Martin firmasından 17 adet F-35 teslim aldı, uçaklar iki yeni uçak gemisinde konuşlandırılacak olsada 9 tanesi kara üslerinde görev yapacak…” dedi.

F-35 uçaklarının operasyonel olarak nasıl kullanmak istediğimiz konusunda çok net düşüncelerimiz var diyen Williamson, ” şu an dokuz uçağımız savaşmaya hazır…” ifadelerini kullandı.

Bir Savunma Bakanlığı yetkilisi, dokuz F-35 uçağından bazıları ilkbaharda eğitimlerini tamamladıktan sonra Suriye ve Irak’daki DAEŞ operasyonlarına katılmak için Güney Kıbrıs’daki Akrotiri hava üssünde konuşlanacağını söyledi.

Savunma Bakanı Gavin Williamson, (sağda) RAF Marham Hava Üs Komutanı Ian Townsend (Merkez-sağda) 617.Filo komutanı John Butcher (Solda) ile konuşurken.
Kaynak: MoD

İngiltere hükümeti perşembe günü basına verdiği açıklamada doğu Suriye’deki DAEŞ hedeflerine 19 günde 10 hava saldırısı düzenlendiğini belirtti. Hava saldırılarında RAF’ın Typhoon ve Tornado uçaklarının kullanıldığı, beş hedefin vurulduğu açıklandı.

Önümüdeki Mart ayı itibari ile Tornado uçakları hizmet dışı kalmaya başalayacak. Ortadoğu’daki bir çok görev Typhoon uçaklarının üzerine yüklenecek. Hükümet Typhoon uçaklarının silah sistemlerinin yükseltilmesi için 425 milyon sterlinlik haracama yaparak, Storm Shadow seyir füzeleri ve Meteor Havadan Havaya füzeleri yükseltme işlemini tamamladı.

Askeri uzmanlar F-35 uçaklarının bölgeye gönderilemesinin Rus Hava Kuvvetlerinin aktif olduğu alanda en gelişmiş savaş uçağını test etmek için paha biçilmez bir fırsat olduğunu söylüyor.

Ayrıca İngiltere’yi ziyaret eden Japon Başbakanı Shinzo Abe, Kraliyet Donanmasına bağlı Tip 23 HMS Montrose (F236) savaş gemisinin, BM’nin Kuzey Kore yaptırımlarını uygulanması kapsamında Kuzey-Doğu Asya’ya gönderileceğini duyurdu.

Geçen yıldan bu yana Tip 23 HMS Argyll (F-231) bölgede görev yapıyor. HMS Montrose katılmasıyla İngiltere’nin bölgede 4 gemisi görev yapmış olacak.

Kaynak: FT, Ajanslar, UK MoD,

Soldan Sağa doğru F-35B, Typhoon ve Tornado savaş uçakları Kaynak: MoD

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here