ABD Deniz Piyadeleri güvenlik işbirliği eğitimi kapasamında Yunanistan’da gerçekleştirilen ‘Büyük İskender 2019’ tatbikatına katıldı.

Yunanistan’ın Volos liman kentine gelen Amerikan 6.Filoya bağlı USS Arlington (LPD-24) Amfibi Hücum gemisi, 300 personel ile Yunanistan Silahlı Kuvvetleriyle ortak tatbikat yaptı.

Bu tatbikatın amacı, ABD Deniz Piyadeleri ve Yunanistan Silahlı Kuvvetleri arasında birlikte çalışabilirliği artırmak, müttefik ülkeleri güvence altına almak, tabur düzeyinde ortak silah eğitimi yapmak olarak açıklandı.

ABD Donanmasının Kearsarge Amfibi Grubu’na (ARG) bağlı olan USS Arlington (LPD-24) Amfibi Hücum gemisi, Norflok deniz üssünden 17 Aralık 2018’de ayrılmıştı.

Amfibi grubunda, Wasp sınıfı amfibi saldırı gemisi USS Kearsarge (LHD-3), San Antonio sınıfı amfibi hücum gemisi USS Arlington (LPD-24) ve Whidbey Adası sınıfı Dok Tipi Çıkarma gemisi USS Fort McHenry (LSD-43) bulunuyor. 

Grupta bulunan  USS Fort McHenry (LSD-43) çıkartma gemiside 6 Ocak’ta boğazlardan geçerek Karadenize girişi yapmıştı. ABD 6. Filo Komutanı Lisa Franchetti konuya ilişkin açıklamasında, “USS Fort McHenry gemisinin Karadeniz’e girmesi, bizim bu denizdeki güvenliğe kolektif bağlılığımızı teyit ediyor, ayrıca NATO ve bölgedeki partnerlerimizle zaten güçlü olan ilişkilerimizi daha da güçlendiriyor” ifadelerini kullanmıştı.

Kearsarge Amfibi Grubu’na (ARG) bağlı gemilerde 22.Deniz Piyade Birliği, 2. ve 8. Medikal timi, 26. Deniz Helikopter filosu, 21.Özel operasyon birliği ve 2.çıkarma grubu görev yapıyor.

Amfibi gurubu yaklaşık 4 bin askerle Norflok deniz üssünden 17 Aralık 2018’de Avrupa ve Ortadoğu’ya doğru yola çıkmıştı.

Kaynak: NavalToday, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here